Budowa domu energooszczędnego

Budowa domu energooszczędnego Fot. Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Planujecie budowę domu? Może warto by zastanowić się nad zbudowaniem domu energooszczędnego? Nowe technologie pozwolą na obniżenie kosztów utrzymania jego utrzymania. 1. Gdzie najlepiej szukać projektów domów energooszczędnych? 2. Czym się charakteryzuje dom energooszczędny? 3. Systemy grzewcze, które warto zastosować w domach energooszczędnych.

Gdzie najlepiej szukać projektów domów energooszczędnych?

Projektowanie domu energooszczędnego powinno w głównej mierze zakładać oszczędności w okresie zimowym, bo wtedy nasze wydatki są największe. Tego typu budynki charakteryzują się zastosowaniem grubszych warstw termoizolacyjnych. Domy energooszczędne muszą być zaprojektowane tak, aby bryła budynku wykorzystywała energię z zewnętrznych warunków naturalnych.

Zasadniczą rolę odgrywa tu usytuowanie budynku, tak by przeszklenia znajdowały się od strony południowej, od północnej zaś liczba okien powinna być ograniczona. Różnorodność i ilość gotowych projektów zachęca do ich przejrzenia i zakupienia. Nie ma potrzeby zamawiania indywidualnego projektu, choć jest oczywiście taka możliwość, choćby w firmie Dom3e, gdzie możemy zamówić domy pod klucz. Gotowe projekty domów energooszczędnych dostępne są zarówno parterowe, jak i piętrowe z gotowym poddaszem oraz poddaszem do późniejszej adaptacji.

Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to obiekt o obniżonym zapotrzebowaniu na energię. Zużycie energii w takim domu musimy obniżyć poniżej poziomu 80 kWh/metr2 na rok. Aby zbudować dom od podstaw trzeba zminimalizować ilość ścian zewnętrznych oraz połaci dachowych, tak by budynek był bardziej zwarty. Dzięki temu straty ciepła będą niższe, a my zatrzymamy pieniądze w kieszeni. Forma obiektu jest bardzo ważna, ale też i technologia jego wykonania.

Systemy grzewcze, które warto zastosować w domach energooszczędnych

Każdy dom, również energooszczędny posiada zapotrzebowanie na energię. Domy w okresie jesienno-zimowych trzeba ogrzać. Jakie rozwiązania pojawiają się najczęściej? Niestety nadal montowane są piece węglowe, choć niekoniecznie jest to wyjście najtańsze. Piece węglowe zanieczyszczają środowisko, warto więc pomyśleć o czymś bardziej ekologicznym.

Mniej szkodliwe są kotły na biomasę, dodatkowo, by zmniejszyć koszty, można do nich zamontować panele słoneczne. Idealnym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie paneli fotowoltaicznych wraz z pompą ciepła współpracującą z ogrzewaniem podłogowym. Inwestycja nie jest tania, ale dość szybko się zwraca. Pompa zasilana prądem oddaje do pięciu razy więcej energii niż zużywa.

Budowa domu energooszczędnego nie jest prosta, najlepiej więc powierzyć budowę firmie, która się w tym specjalizuje, na przykład firmie Dom3e. Stosując ich innowacyjny SYSTEM 3E otrzyma się dom pod klucz energooszczędny, ekonomiczny i ekologiczny.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE