Boże Ciało w Radomsku. Z powodu epidemii procesje wokół kościołów

Kościół katolicki obchodzi dziś święto Bożego Ciała. W parafiach odprawione zostały msze, po których wierni przeszli w procesjach. Tegoroczna uroczystość miała inny przebieg. Z powodu epidemii koronawirusa, procesje nie szły ulicami miasta. Wierni udawali się do ołtarzy zlokalizowanych wokół kościołów. Publikujemy fotorelację z uroczystości w parafii NMP Królowej Polski w Radomsku.

Pełna nazwa Bożego Ciała brzmi: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Data święta jest ruchoma. Przypada dokładnie 60 dni po Wielkanocy. Uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Pod jej wpływem biskup Robert z Thourotte ustanowił w 1246 r. taką uroczystość dla diecezji Liège. W 1252 r. została ona rozszerzona na Niemcy. Katolicy wierzą, że w 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić.

W Polsce w związku z Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, poza uroczystą mszą odbywa się także procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym ołtarzu odczytywany jest stosowny fragment Ewangelii, nawiązujący do tematyki Eucharystycznej.

W parafii NMP Królowej Polski w Radomsku procesja Bożego Ciała zbiegła się z uroczystością I Komunii Świętej, która w związku z epidemią nie mogła się odbyć tradycyjnie w maju.

Przystępujące do I Komunii Świętej dzieci zostały podzielone na dwie grupy: chłopców oraz dziewcząt. Uroczystości zostały zorganizowane z zachowniem reżimu sanitarnego. Dzieeci siedziały co drugą ławkę razem ze swoją najbliższą rodziną. Nie było błogosławieństwa przed kościołem. Pozostali goście znajdowali się w bezpiecznych odległościach, na chórze oraz na placu kościelnym.

Więcej o:
radomsko boże ciało procesja boże ciało parafia nmp królowej polski w radomsku
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE