Boks kształtuje charakter. Wywiad z Robertem Parzęczewskim

Boks kształtuje charakter. Wywiad z Robertem Parzęczewskim Fot. Robert Parzęczewski

Robert Parzęczewski „ARAB”, 27-letni bokser walczący w kategorii wagowej super średniej. Pochodzi z Częstochowy- swoją przygodę z boksem rozpoczął w wielu 13 lat. Na tytuł Mistrza Polski pracował ciężkimi treningami. Chociaż ten rok pokrzyżował plany wielu sportowcom, Robert mimo pandemii robił wszystko, żeby nie tracić formy i przygotować się do walki 19 czerwca.

Planowana walka na 4 kwietnia z powodu koronawirusa została odwołana i przeniesiona na 19 czerwca. Dla boksującego w kategorii wagowej super średniej Roberta „Araba” Parzęczewskiego, będzie to 26 pojedynek w karierze sportowej. Tylko u nas w wywiadzie poniżej Robert Parzęczewski, opowiada jak trenował w tych trudnych czasach i co dał mu boks.

Radomsko24.pl: Na początek prosimy o krótkie przedstawienie się naszym czytelnikom.

Robert Parzęczewski: Nazywam się Robert Parzęczewski jestem zawodowym pięściarzem grupy Tymex Boxing Promotion. W zawodowej karierze stoczyłem 25 walk z czego 24 wygranych w tym 16 przed czasem.

Radomsko24.pl: Kiedy zaczęła się Pana przygoda ze sportem? A dokładniej z boksem?

Robert Parzęczewski: Boks oglądałem od małego i od zawsze mi się ten sport podobał. W wieku 13 lat poszedłem na pierwszy trening bokserski i wtedy rozpoczęła się moje przygoda z boksem.

Radomsko24.pl: Dlaczego właśnie boks? Co ta dyscyplina sportu ma w sobie takiego, że skradła Pana serce?

Robert Parzęczewski: Dlaczego Boks ? Boks to sport indywidualny, owszem jest cała drużyna wokół mnie- trener, dietetyk ale na samym końcu podczas walki w ringu zawodnik jest sam (są podpowiedzi trenera), ale nikt za zawodnika nie wyprowadzi ciosu ani go nie uniknie. Jest to sport, który uczy pokory, dyscypliny pomaga pozbyć się stresu a także wspomaga poprawę sylwetki. W tym sporcie nie jest ważna tylko siła mięśni a przede wszystkim siła umysłu.

Radomsko24.pl: Największe sukcesy sportowe wywalczone do tej pory?

Robert Parzęczewski: Poważne sukcesy są przede mną , ale już mam w posiadaniu min. tytuł Młodzieżowego Mistrza Świata Federacji WBO oraz Mistrza Polski.

Radomsko24.pl: Jak podaje Wikipedia na 25 walk, 24 walki zakończyły się zwycięstwem. Która z walk zapadła najbardziej w pamięci? Czy można mówić o walkach, które przychodzą z łatwością? I o walkach okupione ciężką pracą?

Robert Parzęczewski: Każda walka czegoś nowego uczy i pokazuje kolejne błędy najbardziej i najchętniej wspominam walkę z byłym Mistrzem Świata zawodnikiem z Rosji Dimitri Chudinov, walka która odbyła się 6 kwietnia 2019 r. w Katowickim Spodku. Przygotowania do walki odbyły się bez żadnych większych problemów typu kontuzje, bóle czy brak odpowiednich sparing partnerów.

Radomsko24.pl: Jest Pan przykładem człowieka, który pokazał, że jeżeli się czegoś pragnie i ciężko na to pracuje można wiele w życiu osiągnąć. Sport kształtuje charakter, uczy dyscypliny. Pomaga w życiu stoczyć walkę nie tylko na ringu?

Robert Parzęczewski: Dokładnie tak. Boks kształtuje charakter, uczy pokory, dyscypliny co również przekłada się na życie poza ringowe. Każdego dnia toczymy walkę z samym sobą z rożnego typu uzależnieniami, nadwagą, chorobami, stresem , pracą... W życiu jak w ringu trzeba być silnym psychicznie ponieważ jak głowa siądzie to ciało nie da rady.

Radomsko24.pl: Obecne sytuacja w Polsce, ale i na świecie odcięła sportowców od treningów. Jak Pan sobie radzi w czasie pandemii? Zapewne taka przerwa w treningach nie jest wskazana i w Pana przypadku chyba nie wchodzi w grę? Czy brakuje ten adrenaliny współzawodnictwa?

Robert Parzęczewski: Przerwy podczas pandemii nie miałem. Cały czas trenowałem i przygotowywałem się do walki, najpierw do walki która miała się odbyć 4 kwietnia później do walki, która odbędzie się 19 czerwca. Wiadomo, nie była to sytuacja komfortowa ale cały czas coś robiłem czy to biegi czy praca z trenerem na świeżym powietrzu.

Radomsko24.pl: Koronawirus pokrzyżował plany artystom, sportowcom, wiele imprez zostało odwołanych lub przeniesionych na 2021 rok. Jakie plany ma Pan na przyszłość pomimo tych trudnych warunków?

Robert Parzęczewski: Wiadomo że koronawirus trochę nam wszystkim sprawił problemy finansowe, jak i możliwości rozwojowe mam nadzieję, że wszystko szybko wróci do normy. Na razie się skupiam na najbliższym pojedynku a dopiero później będę myślał o kolejnych krokach i planach. Dziękuję za rozmowę, ale obowiązki wzywają i muszę już kończyć. Bardzo chętnie spotkam się z Wami na kolejny wywiad po gali.

Radomsko24.pl: Dziękuję za rozmowę.

Więcej o:
robert parzęczewski boks waga super średnia
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE