„Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. W Muzeum Regionalnym o pożarnictwie w Radomsku

„Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. W Muzeum Regionalnym o pożarnictwie w Radomsku Fot. M. Patalan

W Muzeum Regionalnym otwarto dziś (4 lipca) wystawę „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” opowiadającą o historii pożarnictwa. Będzie można ją oglądać do końca października.

W tym roku wypada kilka ważnych dla pożarnictwa jubileuszy: 140. rocznicę powstania Ochotniczej Straży Ogniowej w Radomsku, a także setne rocznice powołania do życia OSP Folwarki i Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

- Władze zaborcze niechętnie patrzyły na pomysł założenia straży ogniowej. Była to formacja umundurowana i zorganizowana, więc obawiali się oni o wybuch buntu – tłumaczy Agnieszka Podolska z Muzeum Regionalnego w Radomsku.

Radomsko było jednak tak często nękane pożarami (kilkukrotnie miasto spłonęło praktycznie w całości), że ostatecznie musieli się ugiąć. W 1881 r. założono Ochotniczą Straż Ogniową w Radomsku, która przez wiele lat gasiła pożary w Radomsku.

- Postanowiliśmy w muzeum wszystkie te trzy rocznice połączyć w jedną, dużą wystawę, żeby uhonorować strażaków. Niezmiennie od wielu lat to właśnie oni cieszą się największym szacunkiem i zaufaniem mieszkańców i zawsze pierwsi służą pomocą w przypadku zagrożenia – dodaje Agnieszka Podolska.

Wystawę oglądać można w Muzeum Regionalnym do końca października. Na pierwszych zwiedzających czekają drobne upominki.

Więcej o:
straż pożarna osp radomsko osp folwarki ochotnicza straż pożarna wystawa muzeum regionalne
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE