Bierzesz kredyt? Co musisz wiedzieć?

Bierzesz kredyt? Co musisz wiedzieć?

Zastanawiasz się nad wzięciem kredytu? Dobrze wiesz, że to nie przelewki, lecz poważna decyzja, która ma duży wpływ na Twoje życie. Dlatego zanim zdecydujesz się na zadłużenie w banku, bo tylko tam otrzymasz kredyt, dowiedz się, o czym musisz wiedzieć, aby zrobić to odpowiedzialne i z głową.

Jaka kwota jest mi potrzebna

Odpowiedź na pytanie, ile pieniędzy potrzebujesz, to absolutna podstawa. Powinno się ją znać jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań najlepszej oferty. Zresztą od kwoty kredytu zależy również to, jaki kredyt zaciągniesz – jeśli chcesz się zapożyczyć na mieszkanie, weźmiesz kredyt hipoteczny; jeśli zależy Ci na sfinansowaniu zakupu auta, zdecydujesz się na kredyt samochodowy, a gdy interesuje Cię niewielka kwota na załatanie dziury w budżecie domowym, najlepszy będzie kredyt gotówkowy.

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju kredyt zaciągniesz, pamiętaj, żeby kwota, o którą się starasz, nie była ani zbyt niska, ani zbyt wysoka. Jeśli przesadzisz z jej wysokością, zapłacisz więcej z powodu wyższego oprocentowania i większych odsetek. Jeżeli natomiast pożyczysz za mało pieniędzy, mogą się pojawić problemy ze sfinansowaniem wydatku, z myślą o którym się zadłużasz. Porównywarka finansowa kredytowo.org powinna Ci pomóc w dobraniu odpowiedniej kwoty dla konkretnej potrzeby, a następnie znalezieniu najlepszej oferty.

Ile wynosi RRSO i łączna kwota kredytu

RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) to bardzo przydatny wskaźnik, który w ujęciu procentowym, w skali roku uwzględnia wszystkie koszty kredytu. Jak wiadomo, im niższe RRSO, tym tańszy kredyt. Innym wskaźnik pozwalającym na dokładne zorientowanie się w tym, ile trzeba dopłacić w postaci odsetek do pożyczonego kapitału, jest łączny koszt kredytu. Na jego podstawie jak na dłoni widać, z jak dużymi wydatki trzeba się liczyć w danym przypadku.

Czy dodatkowe produkty są wymagane

Bardzo wiele kredytów – niezależnie od tego, czy mówimy o gotówkowych, hipotecznych, samochodowych, czy jakichkolwiek innych – jest dostępnych wyłącznie pod warunkiem dobrania innego produktu, np. konta osobistego albo karty kredytowej. Jeżeli decydujesz się na taką ofertę, koniecznie sprawdź, z jakimi opłatami wiąże się ten drugi produkt. Zorientuj się, ile kosztuje prowadzenie konta dodawanego do kredytu albo jakie są warunki karty kredytowej, którą trzeba dobrać.

Ile kosztuje wydłużenie spłaty

Oczywiste jest to, że gdy pożyczasz pieniądze w banku, to zakładasz, że zwrócisz je zgodnie z umową, w ustalonym wcześniej terminie. Niestety, życie pisze różne scenariusze i niekiedy zdarza się, że z powodu nieprzewidzianych problemów nie będziesz w stanie wywiązać się na czas ze zobowiązania. Wtedy nie pozostaje nic innego jak tylko postarać się o przedłużenie spłaty, co jednak wiąże się z wysokimi kosztami. Żeby się nie rozczarować, przed podpisaniem umowy dokładnie się zorientuj, ile trzeba zapłacić za wydłużenie terminu spłaty.

Jaką mam zdolność kredytową

Bez względu na to, czy zaciągasz kredyt hipoteczny, gotówkowy, czy samochodowy, bank zawsze analizuje Twoją zdolność kredytową. W ten sposób określa, jaką maksymalnie kwotę możesz pozyskać w ramach kredytu. Największy wpływ na zdolność kredytową mają uzyskiwane przychody na tle wydatków – im więcej zarabiasz i im niższe są Twoje wydatki, tym lepszą zdolnością kredytową dysponujesz. Jeśli już wiesz, jaką kwotę możesz i chcesz pożyczyć, przystąp do poszukiwania ofert, w czym pomoże Ci porównywarka kredytów gotówkowych.

Co mówi umowa

Zanim podpiszesz umowę, powinieneś wiedzieć, co jest w niej napisane. Nie parafuj dokumentu, dopóki nie będziesz mieć stuprocentowej pewności, że odpowiada przedstawionej Ci ofercie i akceptujesz jego postanowienia.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE