Biegiem po pielgrzymkowym szlaku Camino Portugués

Biegiem po pielgrzymkowym szlaku Camino Portugués Fot. Bogdan Szymczyk na trasie/arch. prywatne

Bogdan Szymczyk ze Stowarzyszenia Aktywni Kamieńsk udowadnia, że wiek to tylko stan umysłu. Mimo swoich 66 lat, pod koniec maja wybrał się do Hiszpanii na pielgrzymkę biegową do Santiago de Compostela. Dystans trasą Portugalską Camino z miejscowości Tui do katedry w Santiago liczył 140 km.

Santiago de Compostela to miasto w północno-zachodniej Hiszpanii. Jest to też miejsce spoczynku św. Jakuba Większego jednego z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa. Od średniowiecza znany ośrodek kultu i cel pielgrzymek.

- Na tę pielgrzymkę idą ludzie z całego świata. Na trasie nie spotkamy masowych pielgrzymek tak jak do Częstochowy. Droga przeznaczona jest dla pątników indywidualnych, chcących doświadczyć ciszy, a przy okazji duchowej przemiany. Żeby otrzymać świadectwo przejścia trasy, trzeba pokonać min. 100 km. Oczywiście nie jednego dnia. Można sobie to rozłożyć na kilka dni. Po drodze otrzymuje się pieczątki potwierdzające pielgrzymowanie. Szlaki są niezwykle piękne, a ludzie są serdeczni - opowiada Bogdan Szymczyk.

- Moje biuro podróży zapanowało dla mojej 27-osobowej grupy trasę Portugalską Camino - Camino Portugués. Co prawda zaczyna się ona jak nazwa wskazuje w Portugali, ale dla nas początek był w hiszpańskiej miejscowości Tui, a koniec w Santago de Compostela – mówi Bogdan Szymczyk.

Pielgrzymi z grupy Bogdana Szymczyka szli całą trasę. Wychodzili wcześnie rano i wędrowali szlakiem kilka godzin. A Bogdan postanowił ją przebiec. Przez 6 dni przebiegał codziennie dystans półmaratonu – nieco ponad 21 km, po trasie Camino Portugués.

- Założyłem sobie przed pielgrzymką, że będę biegł co dzień te 6 półmaratonów. Cel się udał.  W ostatnim dniu wydłużyłem trasę do 33 km – podkreśla.

- Po drodze spotykałem różnych pielgrzymów. Nawet takich na rowerze. Podczas biegu nawet im pomagałem, bo ich popychałem pod górę – wspomina z uśmiechem Bogdan.

Członkowie biegowego Stowarzyszenia Aktywni Kamieńsk, są dumni ze swojego kolegi i nie mogą wyjść z podziwu dla jego osiągnięć.

- Bogdan to niesamowity człowiek. Zawodowo każdego dnia mierzy się z wieloma ludzkimi problemami, pomagając jak najlepiej potrafi. Po pracy kocha biegać.  Ma za sobą tysiące wybieganych kilometrów: maratony, półmaratony i całą masę drobnych biegów. Zawsze uśmiechnięty, zadowolony, z głową pełną pomysłów. Uważa, że nie ma rzeczy niemożliwych – mówią zgodnie Aktwni Kamieńsk.

- To co zrobiłeś motywuje nas do działania, do dbania o siebie, o swoją kondycję. Pokazuje nam ,że wiek kompletnie nie ma znaczenia. Że w dojrzałym wieku można być w takiej świetnej formie jak nasz Bogdan – zaznaczają.

Więcej o:
powiat radomszczański kamieńsk bogdan szymczyk aktywni kamieńsk pielgrzymka biegowa hiszpania
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE