Bezpieczny powiat radomszczański. Kamizelki od policji i starostwa

Bezpieczny powiat radomszczański. Kamizelki od policji i starostwa Fot. KPP Radomsko

W okresie jesienno-zimowym szybko zapada zmrok, często występują zmienne warunki atmosferyczne ograniczające widoczność na drodze. Wszystko to powoduje, że tzw. niechronieni uczestnicy ruchu, w szczególności piesi, są szczególnie narażeni na udział w wypadkach komunikacyjnych. Dzięki elementom odblaskowym właściwie używanym wielu takich zdarzeń można uniknąć.

Radomszczańscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg apelują o prawidłowe używanie elementów odblaskowych. Działania policjantów wpisują się w powiatową akcję „Bezpieczny powiat” oraz w kampanie ogólnokrajowe „Nie zabijaj” i „Świeć przykładem”.

- Mundurowi nieustannie przypominają, że odblaski znacząco poprawiają widoczność pieszego czy rowerzysty i mogą uratować życie. Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach, w których wcześnie zapada zmrok. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych – mówi Aneta Wlazłowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

Tym razem w działania włączyło się Starostwo Powiatowe w Radomsku, które ufundowało kamizelki odblaskowe. Mundurowi w dniach 16 – 18 listopada 2021 roku na placach targowych w Przedborzu, Kamieńsku i Radomsku rozdawali „niechronionym” elementy odblaskowe.

W czwartkowych działaniach uczestniczyła Wicestarosta Powiatu Radomszczańskiego - Małgorzata Lewandowska oraz I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Radomsku - podinsp. Radosław Malanowski.

Policjanci oraz pracownicy starostwa w czasie działań przypominali, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

- Wielu pieszych stosuje się do nowych przepisów, niestety zdarzają się osoby, które w dalszym ciągu narażają swoje życie. Pamiętajmy, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego – podkreśla Aneta Wlazłowska.

Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Więcej o:
radomsko policja radomsko starostwo radomsko kamizelki odblaskowe drogi bezpieczeństwo akcja
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE