Bezpieczny plac zabaw

Bezpieczny plac zabaw Fot. UOKiK, pixabay.com

Czy wiesz, jak powinien wyglądać plac zabaw bezpieczny dla dzieci? Teraz można to sprawdzić na stronie placezabaw.uokik.gov.pl. To serwis z praktycznymi informacjami dla rodziców, opiekunów oraz właścicieli i osób zarządzających miejscami zabaw dla najmłodszych

- Plac zabaw to przestrzeń radości, eksperymentowania i rozwijania kreatywności. To również miejsce, które powinno być bezpieczne dla dzieci. Niezbędna jest do tego nie tylko czujność rodziców i opiekunów, ale także odpowiedzialność podmiotów zaangażowanych w powstawanie i utrzymywanie miejsc spędzania czasu najmłodszych. Dla wszystkich zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa placów zabaw przygotowaliśmy serwis edukacyjny placezabaw.uokik.gov.pl. Zachęcam do odwiedzenia tej strony - mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Porady dla rodziców i opiekunów

Pamiętaj, że największe zagrożenie dla bawiących się dzieci to upadki na twardą nawierzchnię. Najbezpieczniejsze są materiały syntetyczne (np. guma) czy naturalne (jak piasek, żwir, wióry drzewne). Urządzenia znajdujące się na placu zabaw powinny być dobrze przymocowane do podłoża i stabilne np. podczas stania, huśtania się czy skakania dziecka. W miarę możliwości wypróbuj je sam – potrząśnij, dotknij ich powierzchni, zwróć uwagę na ostre krawędzie. Niektóre sprzęty mogą okazać się niedostosowane do wieku i wzrostu twojego dziecka. Jeśli dziecko nie jest w stanie samodzielnie wdrapać się na urządzenie, istnieje prawdopodobieństwo, że również nie zejdzie z niego w bezpieczny sposób. Sprawdź, czy urządzenie, na którym bawi się dziecko, nie ma szczelin i otworów, w których mogą zakleszczyć się głowa, kończyny lub palce. Nie przywiązuj do urządzeń sznurków, tasiemek, smyczy czy ubrań.

Gdzie zgłosić niebezpieczny plac zabaw?

Przede wszystkim powiadom zarządcę lub właściciela. Zastrzeżenia możesz również zgłosić do inspektoratu nadzoru budowlanego znajdującego się w każdym powiecie.

Więcej szczegółów znajdziesz w poradniku „Bezpieczny plac zabaw” na stronie placezabaw.uokik.gov.pl.

Więcej o:
Bezpieczny plac zabaw UOKiK radzi Bezpieczny plac zabaw Radzi UOKiK
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE