Bezpieczne ferie

Praktycznie od 31 stycznia 2015 roku w województwie łódzkim rozpoczynają się wyczekiwane ferie zimowe. Policjanci, w szczególności dzielnicowi, specjaliści do spraw nieletnich i patologii, funkcjonari...

Praktycznie od 31 stycznia 2015 roku w województwie łódzkim rozpoczynają się wyczekiwane ferie zimowe.

Policjanci, w szczególności dzielnicowi, specjaliści do spraw nieletnich i patologii, funkcjonariusze prewencji kryminalnej i ruchu drogowego, w tym czasie podejmować będą działania mające na celu zapewnienie bezpiecznego wypoczynku najmłodszym i ich opiekunom. Mundurowi w tym zakresie współpracują z przedstawicielami kuratoriów, dyrektorami szkół, przedstawicielami lokalnych samorządów

Policjanci podczas codziennej służby z całą pewnością będą zwracać uwagę na dzikie lodowiska, mundurowi w wielu miejscach spotkają się z młodzieżą i dziećmi organizując zajęcia z zakresu prewencji kryminalnej oraz bezpieczeństwa na drodze, szczególnym nadzorem zostaną objęte miejsca sprzedaży alkoholu oraz papierosów pod kątem dostępu do tych używek przez nieletnich.

Aby wypoczynek był dla wszystkich spokojny i bezpieczny warto skorzystać z porad,  którymi jak co roku dzielą się  policjanci:

bezpieczna podróż
Wybierając się na zimowy wypoczynek powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo w podróży. Poruszając się własnym środkiem transportu pamiętajmy o sprawdzeniu  stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. Za kierownicę siądź trzeźwy i wypoczęty . Na postój wybierajmy miejsca zaludnione i dobrze oświetlone. Wysiadając z samochodu należy zabrać ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty, drogą odzież i dokumenty, zamknąć auto i uruchomić urządzenie alarmowe.

W trakcie podróży możemy być narażeni na kradzież samochodu metodą na stłuczkę lub na wypadek – złodzieje aranżują taką sytuację i starają się wykorzystać emocje swojej ofiary . W takim przypadku nie należy opuszczać pojazdu , lecz telefonicznie powiadomić służby ratownicze lub skierować się do najbliższej jednostki Policji. Jeżeli decydujemy się na wyjście z auta pamiętajmy, że należy je zamknąć i uaktywnić alarm.

Korzystając z pociągów czy autobusów dalekobieżnych unikajmy sztucznego tłoku i pilnujmy bagażu szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu. Do podróży załóżmy wygodną i skromną odzież. Pamiętajmy, aby nie rozmawiać z przygodnie poznanymi ludźmi i nie przyjmować poczęstunków od współpasażerów. W pociągu opuszczając przedział zawsze zabierajmy ze sobą pieniądze i dokumenty. O każdej „podejrzanej „ sytuacji powinniśmy powiadomić obsługę pociągu.

zabezpiecz mieszkanie
Nie opowiadaj wszystkim wkoło, że planujesz dłuższy wyjazd. Na automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiaj wiadomości typu „wyjechaliśmy z miasta, wracamy wtedy i wtedy". Klucze do mieszkania przekaż krewnemu lub zaufanemu sąsiadowi , poproś by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi, wieczorem zaś zapalił światło i otworzył okno. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką! Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponuj w sejfie lub oddaj na przechowanie zaufanej osobie. Przed wyjazdem zamknij zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii.

ferie w miejscu zamieszkania
Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdy dzieci spędzają zimowy wypoczynek w miejscu zamieszkania i pozostają przez kilka lub kilkanaście godzin bez opieki pracujących rodziców.

Pouczmy nasze pociechy, aby pod żadnym pozorem nie wpuszczały obcych ludzi do domu. Dziecko powinno mieć kontakt telefoniczny z rodzicami i informować ich o każdym istniejącym zagrożeniu. Na placach zabaw, w parkach czy skwerach dzieci powinny bawić się w grupie - najlepiej pod okiem dorosłej osoby. Należy uczulić dziecko, że nie wolno mu rozmawiać z obcymi, ani oddalać się w ich towarzystwie.

Wytłumaczmy naszej latorośli, aby unikała niebezpiecznych miejsc – bunkry, pokryte lodem rzeki czy jeziorka mogą być bardzo zdradliwe, a zabawa  może zakończyć się utratą zdrowia czy życia. Rodzice nastolatków, które udają się na wypoczynek w grupie młodzieży powinni dokładnie wiedzieć gdzie i z kim wybiera się młoda osoba. Starajmy się poznać współuczestników wyjazdu i utrzymujmy z synem lub córką stały kontakt telefoniczny.

pamiętajmy również o odblaskach
Człowiek idący z odblaskiem jest widoczny w światłach samochodu z odległości około 150 metrów. Bez tego elementu kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości około 40 metrów. Od 31 sierpnia 2014 r.  piesi, którzy po zmroku poruszają się poza obszarem zabudowanym, powinni mieć na sobie element odblaskowy.

W 2014 roku doszło do 9080 wypadków z udziałem pieszych (26 proc. ogółu), w których zginęło 1118 osób, a ponad 8500 zostało rannych. Najwięcej takich zdarzeń notuje się w miesiącach jesienno-zimowych. Ma to związek z szybko zapadającym zmrokiem i gorszą widocznością. W takich sytuacjach ważne jest, żeby piesi w maksymalny sposób zadbali o swoją widoczność na drodze. To od tego zależy szybkość reakcji kierowcy. Piesi często mylnie sądzą, że skoro oni widzą światła samochodu, to kierowca widzi ich na drodze lub poboczu.

Do 31 sierpnia 2014 r.  obowiązek noszenia elementów odblaskowych miały osoby poniżej 15 roku życia. Teraz nowy przepis dotyczy wszystkich, bez względu na wiek. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pieszy będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski lub kamizelki. Policja zaznacza, że ważne jest ich umieszczenie na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wtedy odblaski będą  dobrze widoczne dla kierowców.

Warto pamiętać, że koszty elementów odblaskowych są niskie, natomiast konsekwencje i koszty leczenia ofiar wypadków są zdecydowanie wyższe.

źródło: KWP Łódź
 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE