Beta-alanina – suplement diety dla sportowców

Beta-alanina – suplement diety dla sportowców

Osoby uprawiające sport wyczynowo mają duże zapotrzebowanie na substancje odżywcze. Codzienna dieta nie jest jednak w stanie pokryć zwiększonego zapotrzebowania na niektóre z nich. Pewne składniki o działaniu wspomagającym budowanie sportowej formy, znaleźć można w przeznaczonych specjalnie dla sportowców suplementach diety.

Odżywki dla sportowców przeznaczone są nie tylko dla tych, którzy uprawiają sport zawodowo, lecz także dla osób intensywnie trenujących rekreacyjnie. Preparaty specjalnego przeznaczenia żywieniowego pozwalają osiągać dużo lepsze rezultaty w sporcie jak i w pracy nad sylwetką.

Beta-alanina wchodzi w skład wielu suplementów dla osób chcących poprzez trening zwiększyć masę mięśniową. Popularna jest jednak nie tylko wśród kulturystów. Stosują ją biegacze, pływacy, kolarze, triathloniści.

Czym jest beta-alanina i jak działa?

Beta-alanina jest aminokwasem niebiałkowym, endogennym. Aminokwasy endogenne organizm jest w stanie syntetyzować samodzielnie, w przeciwieństwie do egzogennych, które przyjmuje z pożywieniem. Beta-alanina nie jest używana w procesie syntezy białek mięśniowych, lecz odgrywa znaczącą rolę we właściwym przebiegu homeostazy, reguluje wiele procesów biologicznych przebiegających w organizmie.

W połączeniu z innym aminokwasem, l-histydyną, tworzy substancję zwaną karnozyną, która reguluje prawidłowe pH komórek mięśni, a także odpowiada za odnawianie zasobów energetycznych. Niedobór karnozyny powoduje upośledzenie funkcji komórkowych.

Regularne przyjmowanie preparatów z beta-alaniną powoduje wzrost wytrzymałości oraz wspomaga budowę silnych mięśni. Substancja ta podczas wysiłku redukuje zmęczenie mięśni, sprawiając że zdolne są do bardziej wytężonej pracy. Natomiast po treningu wspomaga ich regenerację, przywracając równowagę kwasowo-zasadową. Beta-alanina może być stosowana jako dodatek do kreatyny. Połączenie tych dwóch substancji aktywnych daje znaczne korzyści. Stosowanie samej beta-alaniny również przyniesie realną poprawę w rozwoju formy fizycznej, oraz pomoże we wzmocnieniu wytrzymałości wysiłkowej tkanki mięśniowej.

Jak stosować beta-alaninę?

Ważne jest, by stosować odpowiednie dawkowanie suplementu, oraz nie przekraczać dziennej normy spożycia. Według przeprowadzonych badań dobowa dawka beta-alaniny dla mężczyzn wynosi 4-5 g, a dla kobiet od 3 do 3,75 g. Taką porcję powinno się przyjmować w dwóch dawkach, około 30 minut przed treningiem i bezpośrednio po treningu. Beta-alanina została szczegółowo zbadana, nie należy więc martwić się o ewentualne skutki uboczne jej stosowania. Czasem pojawia się tylko zjawisko swędzenia.

Należy pamiętać, by okresy suplementacji nie były dłuższe niż 12 tygodni, przez taki bowiem czas były prowadzone badania na grupie sportowców, przyjmujących codziennie tę substancję. Nie wiadomo, jakie byłyby skutki stosowania jej przez dłuższy czas bez przerwy. Badania potwierdziły, że przyjmowanie beta-alaniny zwiększa wydolność i wytrzymałość, została więc zaliczona do substancji o udowodnionej skuteczności.

 

 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE