Bernardyn - kto powinien wybrać tę rasę psa?

Bernardyn - kto powinien wybrać tę rasę psa?

Bernardyn kojarzy nam się głównie z przyjaznym i łagodnym olbrzymem, który swoim leniwym i przychylnym usposobienie doskonale sprawdza się jako przyjaciel całej rodziny. Bernardyn potrzebuje bliskiego kontaktu ze swoimi domownikami, ponieważ jest to rasa wyjątkowo oddana swojemu właścicielowi. Dla kogo bernardyn będzie idealną rasą psa i w jaki sposób należy je pielęgnować?

Bernardyn, czyli łagodny stróż Twojej rodziny

Wiele wskazuje na to, że przodkiem bernardyna były psy pokroju mastifów lub dogów tybetańskich, ale dopiero w XVII wieku szwajcarscy mnisi wyhodowali właściwą rasę bernardynów. Były to dla nich idealne psy stróżujące, które pilnowały swoich panów, ale jednocześnie były bardzo towarzyskie i przyjazne. Z czasem zaczęto dostrzegać, że bernardyny mają wrodzoną umiejętność wyczuwania zbliżających się lawin, a także potrafią bezbłędnie odnajdywać ludzi zasypanych pod śniegiem. Mnisi zaczęli wysyłać samodzielne patrole złożone z czterech psów i kiedy grupa ta odnalazła zaginionych w górach ludzi, to jeden z nich biegł po pomoc do mnichów, a pozostałe ogrzewały zagubionego własnym ciałem. Wielu osobom bernardyn kojarzy się z beczułką zawieszoną u szyi. Otóż w owej beczułce znajdował się rum, którego zadaniem było pokrzepienie zagubionych wędrowców, których odnalazł psi patrol.

Bernardyny to niezwykle inteligentne rasa, która wyróżnia się na tle innych psów.
Jeśli chodzi o ich budowę, to są to psy duże, które potrafią osiągnąć w kłębie nawet 70-90 cm, a ich waga może przekraczać 100kg.

Tresura i ułożenie

Bernardyn ma doskonałą pamięć i jest nadprzeciętnie inteligentny, dlatego jego szkolenie zaczyna się już ze szczeniakiem. Ta rasa psa najlepiej uczy się, kiedy postępujemy z nim łagodnie i spokojnie, ale stanowczo. Bernardyny są potomkami bojowych mastifów, dlatego mimo, iż dziś zatraciły one swój waleczny charakter, to nadal potrafią wykazywać całkiem sporą niezależność. Pies tej rasy idealnie nada się osobom, które szukają wiernego towarzysza, który będzie jednocześnie stróżem całej rodziny. Jego charakter i usposobienie sprawiają, że jest on wyjątkowo łagodny do dzieci.

Bernardyny raczej nie nadają się do mieszkań w bloku ze względu na swoje rozmiary.

Żywienie i pielęgnacja Bernardyna

Psy tej rasy są dość kosztowne w utrzymaniu, ponieważ ze względu na swoją masę, jedzą bardzo dużo. Ich pożywienie musi być wysokiej jakości. Szczenięta bernardynów powinny dostawać odpowiednio zbilansowaną karmę dla ras olbrzymich, w której nie może zabraknąć chondroityny, oraz glukozaminy. Karmę najwyższej jakości znajdziesz w sklepie internetowym krakvet.pl.

Bernardyn jest idealnym psem dla rodzin, które szukają czworonożnego przyjaciela i stróża, ponieważ psy tej rasy szczególnie mocno przywiązują się do swoich właścicieli.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE