Berliński Checkpoint Charlie w naszym mieście

Było to najsłynniejsze przejście graniczne między Berlinem Zachodnim a NRD. Dziś członkowie SKE "Młodzież dla Europy" przypominali radomszczanom o wydarzeniach z przełomu lat 80. i 90. XX wieku

Było to najsłynniejsze przejście graniczne między Berlinem Zachodnim a NRD. Dziś członkowie SKE "Młodzież dla Europy" przypominali radomszczanom o wydarzeniach z przełomu lat 80. i 90. XX wieku.
Fot. SKE Młodzież dla Europy


W różnych punktach Radomska (m.in. przy urzędzie miasta, dworcu PKP, MDK-u, na Placu 3 Maja, I LO, II LO) zostały utworzone jednostki "kontroli granicznej" na wzór berlińskiego Checkpoint Charlie. Młodzież, pełniąca wartę i kontrolę, w specjalnie przygotowanych stanowiskach, przypominała mieszkańcom o wydarzeniach z związanych z zimną wojną. Każdy uczestnik po przejściu symbolicznej kontroli otrzymywał broszurę opisującą minione wydarzenia w Europie. Znalazły się w niej także komentarze i refleksje osób pamiętających tamte wydarzenia.

Dodatkowo, na pionowych płytach (symbolizujących słynny Mur Berliński), w każdym z punktów, mieszkańcy mogli wyrazić swoją refleksję na temat wolności. Gdy graffiti było już gotowe, młodzież, pełniąca rolę kontroli granicznej, udała się na plac 3 Maja, na tzw. szachownicę, gdzie ze wszystkich płyt, został zbudowany symboliczny Mur, dzielący Radomsko na część wschodnią i zachodnią. Następnie Mur został symbolicznie zburzony. Na zakończenie happeningu mieszkańcom zostały rozdane kolorowe motyle, wykonane  z origami, jako symbol wolności i przemiany, które można było otrzymać także na każdym ze stanowisk kontroli granicznej.

Happening był jednym z etapów realizacji projektu "Mini-granty Schumana” - "Radomszczański Checkpoint Charlie" dofinansowanego ze środków Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. Wcześniej odbyła się debata "Co nam zostało za tamtych lat...". Dodatkowo młodzież ogląda także film "Królik po berlińsku".

W organizacji happeningu brali przede wszystkim uczniowie ze Szkolnego Klubu Europejskiego "Młodzież dla Europy" (ZSG nr 7). Ponadto pomagali im absolwenci PG nr 3 oraz byli członkowie klubu z I i II LO.

Więcej o:
zimna wojna checkpoint charlie młodzież dla europy
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE