Bełchatów zawiesił partnerską współpracę z rosyjskim miastem

Bełchatów zawiesił partnerską współpracę z rosyjskim miastem Fot. UM Bełchatów

Nad ranem 24 lutego Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę. Wobec sytuacji, jaka ma miejsce za naszą wschodnią granicą, Rada Miejska w Bełchatowie przyjęła stanowisko w tej sprawie. Bełchatów wyraża solidarność z Ukrainą. Radni zdecydowali również o zawieszeniu współpracy partnerskiej z rosyjskim miastem Sowieck.

Aktualna sytuacja na Ukrainie stała się jednym z tematów czwartkowej (24 lutego) sesji Rady Miejskiej. W obliczu agresji wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy miejscy radni oraz prezydent Mariola Czechowska wraz z wiceprezydentami miasta zajęli stanowisko w tej sprawie. Rada jednogłośnie przyjęła dwie uchwały, które zostały dodatkowo wprowadzone do porządku obrad.

W pierwszej z nich potępili działania Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. W uzasadnieniu czytamy:

„W obliczu agresji Rosji na suwerenne państwo Ukrainę, Rada Miejska w Bełchatowie wyraża stanowczy sprzeciw wobec podjętych przez agresora działań. Jednocześnie wyrażamy swoje wsparcie i solidaryzujemy się z mieszkańcami Ukrainy, dla których nadszedł trudny czas wojny”. 

Natomiast druga uchwała dotyczy zawieszenia współpracy partnerskiej z rosyjskim miastem Sowieck.

– Jeszcze dziś wystosujemy pismo do miast partnerskich na Ukrainie – Nowogradu Wołyńskiego oraz Jużnoukraińska – z deklaracją zorganizowania szeroko rozumianej pomocy materialnej. Mamy tu na myśli m.in. przekazanie artykułów spożywczych, chemicznych czy agregatów prądotwórczych – powiedziała podczas sesji Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. 

- Nie wykluczamy przyjęcia osób uciekających przed wojną z Ukrainy. Przygotowujemy się już do tego, czekamy na wytyczne wojewody bądź rządu, i będziemy takie działania realizować – dodaje prezydent Mariola Czechowska. 

Z masztu przed urzędem miasta zniknie tabliczka wskazująca kierunek do Sowiecka.

(info: UM Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów urząd miasta bełchatów rosja miasto partnerskie zawieszenie współpracy sowieck
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE