Bełchatów: świętowali Dzień Energetyka

Bełchatów: świętowali Dzień Energetyka Fot. UM Bełchatów

Tradycyjnie 14 sierpnia energetycy obchodzą swoje święto. W ich intencji odprawiona została msza św., po której odbyła się coroczna akademia. Pracownikom branży energetycznej wręczono medale i wyróżnienia. Nie zabrakło gratulacji, podziękowań i życzeń.

14 sierpnia to ważny dzień dla całej branży energetycznej. W szczególny sposób obchodzony jest on w Bełchatowie.

- Od ponad 45 lat nasza elektrownia jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego kraju. Wspólnie z kopalnią przyczyniła się do prężnego rozwoju miasta i całego regionu. Wszystkim pracownikom Elektrowni Bełchatów życzę wielu zawodowych sukcesów i dumy z bycia energetykiem - mówi prezydent miasta Mariola Czechowska.

Oficjalne obchody Dnia Energetyka 2020 w Bełchatowie rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego na os. Przytorze. Nabożeństwo w intencji wszystkich energetyków, a także ich rodzin odprawił ks. biskup Marek Marczak.

Jak co roku pracownicy sektora energetycznego spotkali się również na uroczystej gali. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Europarlamentu, rządu, władze województwa i pracownicy elektrowni należących do koncernu PGE GiEK. W uroczystości udział wzięli także prezydent miasta Mariola Czechowska oraz wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz. W hali widowiskowo-sportowej podkreślano, jak ważna jest codzienna praca przedstawicieli tej branży i jak duży wpływ na bezpieczeństwo energetyczne nie tylko regionu, ale też całego kraju ma właśnie Elektrownia Bełchatów. Akademia była też okazją do podsumowania wyników i efektów pracy całego koncernu PGE GiEK.

Nie zabrakło również pochwał pod adresem energetyków, a także nagród dla tych najbardziej zasłużonych. Wręczono w sumie 22 złote medale za długoletnią pracę, 17 odznaczeń za zasługi dla energetyki, a także Złoty Krzyż Zasługi za działalność na rzecz honorowego krwiodawstwa i dyplom za innowacyjne działania. Były kwiaty, gratulacje i życzenia.

Ze względu na panującą epidemię koronawirusa i obowiązujące wszystkich obostrzenia tegoroczne obchody Dnia Energetyka mają skromniejszy charakter. Z tego samego powodu nie odbędą się wydarzenia towarzyszące. Mowa choćby o koncertach plenerowych, na które każdego roku mieszkańców zapraszał bełchatowski gigant energetyczny.

Dzień Energetyka w Polsce obchodzimy od 1956 roku. Przez kilkadziesiąt lat było to zawsze na początku września. Od 1991 roku, kiedy to patronem energetyków został św. Maksymilian Maria Kolbe - elektryk z zamiłowania, święto to przypada 14 sierpnia. Tego właśnie dnia 1941 roku św. Maksymilian zginął w obozie koncentracyjnym, ratując życie współwięźnia.

(info: UM Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów dzień energetyka
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE