Bełchatów: podpalacz, sprawca fałszywego alarmu w rękach policji

Bełchatów: podpalacz, sprawca fałszywego alarmu w rękach policji Fot. KPP Bełchatów

Policjanci z Wydziału Kryminalnego bełchatowskiej komendy ustalili i zatrzymali sprawcę fałszywego alarmu. 27-latek ma na swoim koncie również zniszczenie cudzego mienia. Podpalił bale słomy, które właściciele pozostawili na polach. Sprawca tłumaczył policjantom, że lubi oglądać jak coś się pali. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

10 maja 2020 roku tuż przed godzina 16.00, oficer dyżurny bełchatowskiej policji otrzymał zgłoszenie dotyczące pożaru budynku mieszkalnego na terenie gminy Rusiec. Informację taką przekazał dzwoniący na numer alarmowy 112 mężczyzna, który przedstawił się z imienia i nazwiska, po czym wyłączył telefon. Mimo kilkakrotnych prób połączenia się ze zgłaszajacym policjanci nie nawiązali z nim kontaktu.

Równolegle na miejsce natychmiast zostało zadysponowanych 6 zastępów straży pożarnej. Okazało się, że zgłoszenie było fałszywym alarmem. Mężczyzna informując o nieistniejącym zagrożeniu wyraźnie zadrwił ze służb ratunkowych. Swoim zachowaniem wywołał niepotrzebne czynności służb odpowiedzialnych za ochronę bezpieczeństwa. Policjanci rozpoczęli działania mające na celu ustalanie osoby odpowiedzialnej za zgłoszenie.

Kryminalni dokładnie typowali osoby i analizowali różne sprawy. Ich ustalenia doprowadziły do 27-letniego mieszkańca Dąbrowy Rusieckiej. 19 maja stróże prawa złożyli wizytę podejrzewanemu. Mężczyzna przyznał, że dla „żartu” zawiadomił o pożarze. Wkrótce okazało się, że sprawca ma na swoim koncie jeszcze inne przestępstwa. 11 maja 2020 roku oraz 4 września 2019 roku na terenie gminy Rusiec podpalił bale słomy. Ich właściciele pozostawili je na swoich polach. Stwierdził, że zrobił to ponieważ lubi oglądać jak coś się pali.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego policjanci przedstawili mu zarzuty. Fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności. Podejrzany odpowie też za spalenie bel słomy. Za zniszczenie cudzej rzeczy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Prokurator zdecydował o objęciu podejrzanego policyjny dozorem.

(info: KPP Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów policja podpalacz zatrzymanie fałszywy alarm
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE