Bełchatów: kolejne komputery dla miejskich szkół

Bełchatów: kolejne komputery dla miejskich szkół Fot. UM Bełchatów

40 laptopów z pełnym oprogramowaniem trafiło do wszystkich miejskich podstawówek i III LO. To już druga edycja rządowego programu „Zdalna szkoła”, w której Bełchatów bierze udział. Tym razem nowy sprzęt przekazany zostanie uczniom z rodzin wielodzietnych.

Wniosek o dofinansowanie do sprzętu komputerowego w ramach programu „Zdalna szkoła plus” magistrat złożył jeszcze w maju, a kwota przyznanego grantu zależna była od liczby uczniów pobierających naukę w miejskich szkołach. Co istotne, tym razem można było starać się o nieco wyższe dofinansowanie niż za pierwszym razem. Nie zmieniła się jednak maksymalna kwota 3,5 tys. zł, za którą można było nabyć pojedynczy komputer. W sumie na zakup nowego sprzętu magistrat pozyskał ponad 114 tys. zł, z czego wydał dokładnie 113 tys. 160 zł.

- Funkcjonalna, nowoczesna baza komputerowa w szkołach to podstawa efektywnej pracy. Dostęp do dobrego sprzętu jest ważny szczególnie teraz, kiedy lekcje prowadzone są na odległość, a nauczyciele i uczniowie pozostają w kontakcie internetowym – mówi wiceprezydent miasta Łukasz Politański, odpowiedzialny m.in. za oświatę.

- Każde pozyskane środki zewnętrzne to dla miasta spore wsparcie. Trzeba jednak przypomnieć, że magistrat w przeciągu dwóch ostatnich lat wymienił znaczną część szkolnej bazy komputerowej, zmodernizowana została sieć internetowa, wyremontowano również część pracowni informatycznych – dodaje wiceprezydent Politański.

Miasto już przekazało pozyskany sprzęt. Łącznie do rozdysponowania było 40 laptopów z pełnym oprogramowaniem Microsoft Office. Tym razem trafią one do uczniów z rodzin wielodzietnych, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Takie jest bowiem główne założenie drugiej odsłony programu „Zdalna szkoła plus”. O tym, komu konkretnie zostaną wypożyczone, zdecydują dyrektorzy szkół, zgodnie z zapotrzebowaniem. Ma to przede wszystkim pomóc w wyeliminowaniu ewentualnych przeszkód w prowadzeniu zdalnego nauczania i jeszcze lepszej organizacji lekcji na odległość.

Warto też podkreślić, że wszystkie komputery, o które w maju i czerwcu wzbogaciły się miejskie szkoły, zostaną w placówkach na kolejne lata. Służyć będą zarówno uczniom, jak i nauczycielom podczas tradycyjnych lekcji. Efekt otrzymanego wsparcia jest więc długofalowy, nie bez znaczenia jest przy tym fakt, że wszystkie komputery mają dożywotnią licencję i 3 lata gwarancji.

Bełchatów jest jednym z wielu samorządów, które skorzystały z ministerialnego programu. Zakup sprzętu do zdalnego nauczania finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

(info: UM Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów urząd miasta bełchatów komputery szkoły zdalna szkoła
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE