Bełchatów: fotowoltaika w dwóch miejskich szkołach

Bełchatów: fotowoltaika w dwóch miejskich szkołach Fot. UM Bełchatów

Dwie bełchatowskie podstawówki zostaną wyposażone w systemy fotowoltaiczne. Panele pojawią się na dachach SP 1 i SP 12. Instalacje mają być gotowe w pierwszej połowie listopada, a inwestycje te będą kosztować magistrat nieco ponad 400 tys. złotych.

Odnawialne źródła energii to alternatywa dla tradycyjnych sposobów jej pozyskiwania. W trosce o środowisko naturalne Bełchatów stale szuka nowatorskich i proekologicznych rozwiązań, które mają na celu poprawę czystości powietrza. Od trzech lat komunikacja miejska jest bezpłatna, w 2019 roku miasto kupiło 6 nowoczesnych autobusów (w tym 3 elektryczne), które spełniają surowe normy dotyczące emisji spalin. Do tego montaż elektrofiltrów kominowych, rozbudowa sieci PEC, akcje edukacyjne wśród dzieci i młodzieży oraz termomodernizacje miejskich budynków komunalnych (Felek i Odra).

Teraz miasto idzie krok dalej. Na dachach dwóch szkół podstawowych pojawią się mikroinstalacje fotowoltaiczne. Mowa o SP 1 i SP 12.

– Utrzymanie szkoły wiąże się z dużymi kosztami, a inwestycja w energię słoneczną ma swój wymiar pragmatyczny. Odpowiednio dobrana fotowoltaika jest w stanie znacznie ograniczyć wydatki na prąd. Zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć na inne potrzeby, jak chociażby organizację dodatkowych zajęć dla dzieci czy zakup pomocy dydaktycznych – mówi wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz i dodaje, że nie bez znaczenia jest także proekologiczna strona tego przedsięwzięcia.

– Jednym z wyzwań szkoły jest zaszczepianie w młodych ludziach wartości i kształtowanie właściwych postaw, również tych związanych z ekologią. Wdrożenie i korzystanie z fotowoltaiki może być jednym ze skuteczniejszych sposobów realizowania tych zadań. Na jej przykładzie łatwiej będzie pokazać uczniom znaczenie i korzyści dla środowiska płynące z odnawialnych źródeł energii – podkreśla Dariusz Matyśkiewicz.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna w Szkole Podstawowej nr 12 składać się będzie ze 151 monokrystalicznych paneli o mocy 330 Wp, co da sumaryczną moc 49,830 kWp. Montaż paneli powinien zakończyć na początku listopada. Kosz tej inwestycji to nieci ponad 178 tys. zł. Druga z mikroinstalacji zamontowana zostanie w Szkole Podstawowej nr 1. Każdy ze 147 paneli monokrystalicznych będzie mieć moc 335 Wp, co łącznie da 49,245 kWp.

Montaż paneli fotowolotaicznych kosztować będzie blisko 240 tys. zł, i podobnie jak w przypadku Dwunastki, zakończy się w pierwszej połowie listopada.

(info: UM Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów urząd miasta bełchatów szkoły fotowoltaika
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE