Bełchatów: Budżet na 2021 rok uchwalony

Bełchatów: Budżet na 2021 rok uchwalony Fot. UM Bełchatów

Radni przyjęli uchwałę budżetową na 2021 r. Rozpoczęcie przebudowy ul. Kwiatowej, budowa odcinka drogi łączącego ul. Kopeckiego z Okrzei czy gruntowna modernizacja miejskiego żłobka „Jaś i Małgosia” – to inwestycje przewidziane na 2021 rok. Podczas zorganizowanej 17 grudnia w trybie stacjonarnym sesji Rady Miasta, przyjęty został przyszłoroczny budżet miasta.

Zaproponowany przez prezydenta miasta Mariolę Czechowską projekt uchwały budżetowej na 2021 rok radni przyjęli przy 17 głosach za, 1 przeciw i 4 wstrzymujących się.

- Przedstawiony budżet jest optymalny, na miarę naszych możliwości. Jest bezpieczny i możliwy do realizacji – mówiła podczas sesji Rady Miejskiej prezydent Mariola Czechowska.

Budżet na rok 2021 skalkulowany został na ponad 297 mln zł, wydatki stanowić będą przeszło 300 mln zł, przy zakładanym deficycie 3 mln zł. Najwięcej, przeszło 99 mln zł wraz z rezerwą, przeznaczonych zostanie na oświatę. Sporą część wydatków miasto przeznaczy na szeroko rozumianą pomoc społeczną, to ponad 18 mln zł. Na obsługę świadczeń rodzinnych i programu 500+ przeznaczona zostanie kwota przekraczająca 75 mln zł.

- Mimo trudności, będzie to rok inwestycji głównie drogowych, ale nie tylko. W 2021 r. zaczynamy kompleksową przebudowę ulicy Kwiatowej oraz budowę łącznika ul Kopeckiego z Okrzei – mówi prezydent miasta Mariola Czechowska.

Bełchatów sięga po środki zewnętrzne i korzysta z programów zarówno państwowych, jak Fundusz Dróg Samorządowych czy Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, oraz z możliwości, jakie daje UE czy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. W sumie do magistratu z zewnętrznych form finansowania w 2021 r. wpłynie ponad 14 mln zł. To w znacznym stopniu pozwoli sfinansować ważne inwestycje miejskie. Oprócz dróg wyremontowany zostanie miejski żłobek „Jaś i Małgosia”, w którym otworzy się dodatkowy oddział dla 15 kolejnych dzieci.

Miasto planuje w 2021 r. wydać ponad 18 mln zł na transport i łączność, w tym na zapewnienie bezpłatnej komunikacji miejskiej. Ponad 1 mln 300 tys. złotych na ochronę zdrowia i 2 mln 600 tys. zł na bezpieczeństwo publiczne. Na zadania dla organizacji pozarządowych w budżecie zabezpieczona została suma blisko 1 mln 200 tys. zł. Środki przewidziane na sport to blisko 7 mln zł, podobnie jak na kulturę i ochronę Dziedzictwa Narodowego.

(info: UM Bełchatów:)

Więcej o:
bełchatów urząd miasta bełchatów sesja budżet bełchatowa 2021
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE