Będzie rosła jeszcze z dwieście lat

Będzie rosła jeszcze z dwieście lat

W piątek 12 maja na Starym Cmentarzu w Radomsku zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica przy lipie powstańców styczniowych. -To najstarsze drzewo w Radomsku - potwierdza w rozmowie na portalu Radomsko 24.pl Ernest Rudnicki dendrolog.

- Lipa została posadzona w formie trzech młodych drzew - dodaje gość portalu Radomsko24.pl

Lipa jest bodaj najbardziej wartościowym drzewem w skali radomszczańskiej dendroflory.Rosła na Cmentarzu Starym podczas I i II wojny światowej. Jest elementem pierwotnego założenia drzewostanu cmentarnego. Wpisuje się też w tradycję sadzenia lip w pobliżu kaplic. 

Co jest największym zagrożeniem dla lipy dzisiaj?

- Obecnie to nie zanieczyszczenie środowiska jakby ktoś przypuszczał, ale upały. Wysoka temperatura rozgrzewa kostkę, asfalt co powoduje, że korzenie drzewa obumierają. Jak długo może jeszcze rosnąć? Spokojnie 200 lat - wyjaśnia Ernest Rudnicki.

Jakie drzewa sadzić w przydomowych ogrodach? Czy można przycinać je przez cały rok? Jak to robić? Chcesz poznać odpowiedzi eksperta między innymi na te pytania ? Oglądaj rozmowę na portalu Radomsko24.pl z dendrologiem, Ernestem Rudnickim człowiekiem, który o pielęgnacji drzew wie wszystko lub prawie wszystko.

Rozmowa w środę 10 maja na portalu Radomsko24.pl w programie „W Temacie” o godzinie 19.45

Więcej o:
w temacie irek staszczyk ernest rudnicki
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE