Będzie odbudowa linii kolejowej Piotrków Tryb. - Bełchatów

Będzie odbudowa linii kolejowej Piotrków Tryb. - Bełchatów Fot. Piotr Wajman

Będzie odbudowa linii kolejowej nr 24 Piotrków – Bełchatów na długości ponad 33 km i jej wydłużenie o prawie 7 km. Nowe stacje i oczywiście nowe połączenia kolejowe. Właśnie podpisano kolejną umowę na projekt realizowany dzięki pieniądzom z rządowego programu Kolej Plus. To historyczny moment dla Łódzkiego, bo miasta takie jak Piotrków, Bełchatów, Wieluń i Wieruszów zyskają dostęp do międzynarodowego kolejowego korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk.

Mieszkańcy Bełchatowa, piątego co do wielkości miasta województwa łódzkiego, zyskają szybkie i dogodne połączenie kolejowe z Łodzią. Szacuje się, że po modernizacji i elektryfikacji czas przejazdu wyniesie około 1h 26 min. Korzystną zmianę zapewni przebudowa linii z Piotrkowa Trybunalskiego przez Bełchatów do Zarzecza (nr 24) oraz budowa nowego odcinka linii z Zarzecza do Bogumiłowa. Obecnie do Bełchatowa dojeżdżają jedynie pociągi towarowe. Kolej obsługuje największe w Polsce zagłębie paliwowo-energetyczne, Kopalnie Węgla Brunatnego „Bełchatów” oraz Elektrownie Bełchatów.  

W ramach projektu przebudowane zostaną ok. 34 km jednotorowej linii kolejowej nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski – Bełchatów – Zarzecze oraz wybudowany ok. 7 km odcinek między Zarzeczem a Bogumiłowem. Trasa zostanie zelektryfikowana, dzięki czemu przewoźnicy będą mogli wykorzystywać nowoczesne, ekologiczne pojazdy i tym samym przygotować lepszą ofertę dla podróżnych.

Mieszkańcy zyskają dostęp do kolei dzięki odbudowie dwóch przystanków, w Woli Krzysztoporskiej i Bełchatowie. Będą nowe przystanki o roboczych nazwach: Korczew, Kurnos, Zarzecze, Trząs oraz Bogumiłów. Obiekty zostaną wyposażone w wiaty, ławki, jasne oświetlenie i dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Odpowiednia wysokość peronów ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągu. 

Projekt ma zostać zrealizowany do 2028 r. Jego szacunkowa wartość to 661,7 mln zł, w tym wkład własny samorządów to 99,2 mln (Województwo Łódzkie - 38,1 mln, miasto Bełchatów - 30,6 mln, Kleszczów - 24,5 mln, gmina Bełchatów - 5 mln, gmina Wola Krzysztoporska - 1 mln).

Więcej o:
województwo łódzkie pociągi linia kolejowa linia kolejowa bełchatów umowa inwestycja pkp plk
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE