W magistracie trwają wstępne przygotowania do budowy nowego basenu przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 4 przy ul. św. Jadwigi Królowej. Urzędnicy analizują dostępne źródła finansowania zewnętrznego oraz rozważają wykorzystanie wód geotermalnych, które urozmaiciłyby ofertę miejskiej pływalni.
Jak zauważa wiceprezydent Jacek Belka, sprawy związane z nadpłatą podatku od nieruchomości przez firmę Jysk, jak i roszczenia finansowe Galerii Metalurgii, mogą rzutować na budżet miasta, co z kolei może wpłynąć na tempo oraz finansowanie poszczególnych inwestycji. W związku z tym, że budowa basenu jest jedną z bardziej kosztownych inwestycji, które miasto planuje przeprowadzić, konieczne będzie pozyskanie środków zewnętrznych. Realizacja własnymi środkami budżetowymi może być utrudniona.
-Z tego powodu chcemy zapewnić jak największy poziom dofinansowania z środków zewnętrznych, w zależności od dostępności programów, z których moglibyśmy skorzystać. Po przeanalizowaniu programu w WFOSiGW w Łodzi oraz Urzędzie Marszałkowskim najbardziej zasadne będzie skorzystanie z dofinansowania w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego, gdzie poziom dofinansowania sięga 85 procent – wyjaśnia Jacek Belka.
Urzędnicy rozważają też możliwość wykorzystania budownictwa pasywnego, które w Polsce staje się coraz bardziej popularne, jednakże w zakresie budowy obiektów basenowych jest nadal innowacyjne. Ich zdaniem konieczne jest zatem właściwe rozeznanie w temacie i dokładne przygotowanie się do przetargu w zakresie sporządzenia dokumentacji technicznej.
- Przy budowie basenu jest możliwość skorzystania z zasobów wód geotermalnych. Dzięki przeprowadzeniu odwiertu badawczego będzie można określić jakość wody tj. poziom zasolenia i mineralizacji, a przez to określić odpowiednią technologię budowy instalacji. Taki odwiert to koszt około 17 mln złotych w zależności od geologii terenu. Tak kosztowna inwestycja będzie wymagała skorzystania z środków zewnętrznych. Trwają analizy w tym zakresie – dodaje wiceprezydent Belka.
Obecnie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej posiada już opracowany projekt robót geologicznych, który jest materiałem wyjściowym w staraniach o przywrócenie koncesji na wykonywanie tego typu robót oraz podstawą do ubiegania się o dofinansowanie. Jak zauważył Jacek Belka, przy tego typu zadaniach zawsze stosuje się dwa odwierty. Jeden do poboru wody, a drugi do jej zatłoczenia, tak aby obieg wodny był zamknięty.
Do wybudowania nowego basenu w naszym mieście droga jest jeszcze bardzo długa. Miejmy jednak nadzieję, iż Radomsko doczeka się pływalni z prawdziwego zdarzenia, a radomszczanie nie będą musieli korzystać z basenów w ościennych miastach.