Radni Rady Miasta w Radomsku podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia programu polityki zdrowotnej pn. „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Radomska”. To oznacza, że 20 par małżeńskich będzie mogło skorzystać z dofinansowania leczenia w kwocie 5 tys. złotych.
To było do przewidzenia. Punkt dotyczący przyjęcia programu dopłat do zabiegów in vitro dla mieszkańców Radomska wywołał burzliwą dyskusję podczas sesji Rady Miasta w Radomsku. Po raz kolejny padały słowa odnoszące się do wiary katolickiej.
- Zdecydowaliście się wprowadzić ten punkt na dzień przed jednym z najważniejszych świąt dla katolików, czyli Bożym Ciałem – mówił radny Andrzej Kucharski.
Radni przeciwni przyjęciu programu podkreślali, że in vitro to metoda sprzeczna zasadom wiary katolickiej, i każdy kto ją popiera zostanie rozliczony przez Boga. Ale były też takie głosy.
- Nie ma nic gorszego, jak to, gdy grupa mężczyzn decyduje o losie kobiet, które nie mogą mieć dzieci – stwierdził radny Radosław Rączkowski, zwracając się do przeciwników uchwalenia programu.
- Rozmawiałam na temat in vitro z księżmi, którzy są katolikami. Nie mieli wątpliwości. Myślę, że mój Bóg też nie ma wątpliwości. Poddaję się jego ocenie. Słuchając was, panowie (przeciwnicy wprowadzenia programu – dop. aut.), którzy jesteście szczęśliwymi ojcami i tych, którzy nie są jeszcze ojcami a czego im serdecznie życzę, podjęłam decyzję. Magdo (Magdalena Spólnicka – inicjatorka programu – dop. aut.), nie poszłabym z tobą na Marsz Czarnych Parasolek, ale za tym programem się podpisuję, jako matka i babcia – powiedziała radna Wioletta Pal.
- To od was, drodzy radni zależy, czy dacie szansę parom, które nie mogą mieć dzieci, czy też odbierzecie im wszystko. Zadajcie sobie pytanie, czy chcecie tym parom odebrać nadzieję na szczęście – mówiła Magdalena Spólnicka, inicjatorka wprowadzenia w Radomsku programu dopłat do leczenia metodą in vitro.
Za przyjęciem programu dopłat do zabiegów in vitro dla mieszkańców Radomska zagłosowało 10 radnych. 5 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.
Miejski program polityki zdrowotnej w zakresie wsparcia finansowego leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców Radomska zakłada przeznaczenie w tegorocznym budżecie miasta 100 tys. złotych, dzięki czemu z programu tego będzie mogło skorzystać 20 par małżeńskich. Będzie się liczyła kolejność zgłoszeń.
Placówka medyczna, która będzie realizować program zostanie wyłoniona w drodze przetargu.
Opracowany przez radomszczańskich urzędników program został zaakceptowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, podległą Ministerstwu Zdrowia. Za wprowadzeniem programu podpisało się 1700 mieszkańców Radomska.