Badania w mammobusach zostały wznowione

Badania w mammobusach zostały wznowione Fot. NFZ Łódź

Po trzymiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, rozporządzeniem z 19 czerwca 2020 r. mammobusy wróciły do pracy. Na przyszły kwartał zaplanowano 240 postojów. Łódzki NFZ zapewnia badania w 45 mammobusach należących do 4 świadczeniodawców. W zeszłym roku z badań w mammobusach skorzystało 45 tys. kobiet. Mammografia to bezpieczne i bezbolesne badanie, które pozwala na wykrycie nawet najmniejszych zmian nowotworowych w piersiach i rozpoczęcie leczenia.

Z bezpłatnego badania w ramach finansowanego przez NFZ populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

• nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat;
• otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:
• rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka),
• mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2;
• nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

SPRAWDŹ LISTĘ POSTOJÓW MAMMOBUSÓW

Aby wykonać bezpłatnie mammografię w ramach programu, wystarczy zgłosić się do jednej z placówek, które realizują program. W Łódzkiem są 23 stacjonarne pracownie mammografii.

W 2019 roku w całym kraju, w pracowniach stacjonarnych oraz mammobusach - przebadano 1 041 542 kobiet w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Wartość udzielonych świadczeń we wszystkich etapach programu wyniosła ponad 91,7 mln zł. Najliczniej z badań mammograficznych korzystały mieszkanki województwa mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego. Co ważne, blisko 42 tysiące pacjentek skierowano na dalszą diagnostykę lub leczenie.

- W Łódzkiem w roku 2019 z badań skorzystało 76 tysięcy 231 pacjentek, większość – 45 tys. pań skorzystała z badania w mammobusach. Po badaniach do dalszej diagnostyki skierowano 2 tysięcy 818 kobiet, do dalszej diagnostyki i na konsultację onkologiczną 460. Łącznie było to 3 tysiące 278 kobiet. W tym roku w miesiącach styczeń – marzec wykonano 10 tysięcy 412 badań w mammobusach we wszystkich 24 powiatach województwa łódzkiego – wyjaśnia Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału NFZ.

Pracownie stacjonarne, które pracowały także podczas pandemii wykonały 2330 mammografii w okresie marzec-maj 2020 r.

Programy profilaktyczne finansowane przez NFZ mają na celu zapobieganie chorobom poprzez wczesne wykrycie choroby oraz kontrolowanie czynników ryzyka.

Więcej o:
mammografia badanie mammobusy nfz łódź
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE