100.rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego uczcili uczniowie radomszczańskiego Elektryka montażem słowno -muzycznym. Młodzież z klas maturalnych miała okazję poznać sylwetkę poety jako artysty i człowieka.
Krzysztof Kamil Baczyński to jeden z najwybitniejszych polskich twórców, poeta pokolenia Kolumbów, powstaniec warszawski. Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej został ogłoszony patronem 2021 roku. W związku z tym młodzież wraz z nauczycielkami: Anetą Boryń i Anną Mikicką zorganizowała dla tegorocznych maturzystów uroczysty montaż słowno – muzyczny.
Oprócz przypomnienia cenionych już wierszy i odkrycia tych nieznanych, poeta przedstawiony został również z nieco innej strony, jako kochany i kochający syn, wielbiący mąż, a także artysta grafik z zamiłowania.
- Mało kto wie, że Baczyński był autorem kilkuset rysunków–ilustracji do opowiadań, projektów okładek książek, a także był twórcą pokaźnego zbioru akwarelowych obrazków – podkreśla Aneta Boryń, jedna z organizatorek. Uczniowie z dużym zainteresowaniem śledzili koleje losu swojego rówieśnika, któremu przyszło w trybie przyspieszonym, ale i jakże owocnym przeżyć swoje życie.
– Była to dla mnie niezwykle ciekawa lekcja. Poznałam sylwetkę żołnierza poety z czasów II Wojny Światowej. Jednocześnie dało mi to do myślenia i uświadomiło, że tak naprawdę nie doceniamy tego, co mamy, że nie muszę żyć w ciągłym strachu i myśleć, co może zdarzyć się za chwilę – komentuje Małgorzata Kałwak z klasy maturalnej.
Podczas uroczystości zaprezentowano ponad 70 zdjęć z życia Baczyńskiego, a prezentacji towarzyszyły przeboje polskich artystów m.in. Chłopców z Placu Broni, T. Love, Marka Grechuty czy Czesława Niemena. Ostatnim punktem spotkania było rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na najciekawszą prezentację o życiu i twórczości K.K. Baczyńskiego. Zwycięzcą został Filip Michałowicz z kl. III acG, drugie miejsce zajął Mateusz Walas z IV F, a trzecie Kinga Frymus z III fG.