Atom z Bełchatowa?

Atom z Bełchatowa? Fot. MAP

Rząd chce zaproponować Pakt Energetyczny oparty się o 3 zasadnicze filary.

Pierwszym z filarów jest odpowiedzialna transformacja energetyczna. Zakłada on budowę nowych źródeł energii i OZE.

Już dziś w realizacji są 2 elektrownie jądrowe – pierwsza zlokalizowana jest na Pomorzu i tworzona w ramach programu rządowego, w partnerstwie z amerykańską firmą Westinghouse. Drugi projekt biznesowy realizowany przez 3 firmy  - polskie firmy PGE i ZE PAK we współpracy z koreańską firmą KHNP powstanie w Wielkopolskie, w Pątnowie.  

- Niebawem planujemy ogłosić miejsce budowy 3 elektrowni jądrowej będącej drugą elektrownią realizowaną w ramach programu rządowego. Rozważamy wiele możliwości lokalizacyjnych, ale mogę już dziś powiedzieć, że tą lokalizacją, która wydaje się być najlepszą jest Bełchatów. Ta część woj. łódzkiego jest ważnym ogniwem polskiego bezpieczeństwa energetycznego – mówił Jacek Sasin.

Drugim elementem wspomnianego Paktu Energetycznego jest obrona polskiego węgla do czasu realizacji wielkich inwestycji w nowe źródła energii. Sfinalizowano kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycje takie jak rozbudowa gazoportu w Świnoujściu, budowa gazoportu w Gdańsku, gazociągu Baltic Pipe, a także interkonektory między Polską a Litwą.

Ostatnim elementem Paktu Energetycznego jest ochrona przed skutkami kryzysu.

Więcej o:
bełchatów atom elektowania elektorownia atomowa kwb bełchatów
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE