Archeolodzy pracują w centrum Radomska

Archeolodzy pracują w centrum Radomska Fot. UM Radomsko

W centrum Radomska trwają prace archeologiczne, związane z przebudową kolejnego fragmentu ulicy Reymonta. To drugi etap badań. Podobnie jak w pierwszym etapie archeolodzy natrafili na dawną drogę wyłożoną drewnianymi belami.

- Ze względu na nasze znaleziska w pierwszym etapie prac, konserwator widział potrzebę prowadzenia dalszych badań na odcinku od ul. Żeromskiego do rzeczki. Nasze badania wtedy pokazywały, że trafiliśmy na drogę, która prowadziła w kierunku obecnej ulicy Warszyca. To właśnie odkryliśmy teraz, czyli drewniane belki, którymi wyłożona była dawna droga - wyjaśnia kierownik prac, archeolog Krzysztof Błaszczyk.

- W tej drodze widoczne są nawet koleiny zrobione przez wozy, które po niej jeździły. Dzięki temu będziemy mogli określić, chociażby szerokość wozów, jakie uczęszczały po radomszczańskich drogach – dodaje Krzysztof Błaszczyk.

Archeolodzy są obecnie na etapie odsłonięcia drugiej warstwy belek. Z poprzednich badań wynika, że będzie jeszcze trzecia warstwa.

- Przewidujemy, że pod nią widoczna będzie droga, w której wszelkie zagłębienia czy ubytki uzupełniano kamieniami – mówi archeolog.

Z doświadczeń poprzednich badań wynika, że wykop archeologiczny będzie miał około 3 m głębokości.

Więcej o:
radomsko ulica reymonta archeolodzy remont inwestycja
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE