Archeolodzy pracują przy ul. Reymonta w Radomsku. Co znajdują?

Archeolodzy pracują przy ul. Reymonta w Radomsku. Co znajdują? Fot. UM Radomsko

Na terenie przy ul. Reymonta w Radomsku, gdzie ma zostać utworzony nowy ogólnodostępny parking, trwają prace archeologiczne.

Prace archeologiczne prowadzone na terenie przeznaczonym na budowę parkingu przy ul. Reymonta odkrywają zabudowę dawnego Radomska.

Pracujący na miejscu archeolodzy z każdą kolejną warstwą ziemi odnajdują pozostałości po dawnym życiu radomszczan. W toku prac napotkali na fragment starego kamiennego bruku z zachowanym rynsztokiem, części ceramiki oraz szkła. Ponadto w miejscu wyburzonej kamienicy natrafiono na stare fundamenty poprzednich budynków.

Archeolodzy liczą na odkrycie ciekawych obiektów z okresu średniowiecza.

Prace wykopaliskowe zgodnie z umową zawartą 10 maja 2021 r. wykonuje firma archeologiczna ARTEFAKT Krzysztof Błaszczyk. Wartość wykopalisk wraz z opracowaniem dokumentacji to ponad 1,5 mln złotych brutto.

Prace archeologiczne z uwagi na ich szeroki zakres potrwają do września 2022. Po ich zakończeniu rozpoczną się prace związane z zagospodarowaniem tego terenu.

W ramach zadania powstanie parking dla 60 pojazdów. Utworzone zostaną dwa stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych. Poza tym teren zostanie zagospodarowany tak, by korzystali z niego nie tylko kierowcy.

Koncepcja zagospodarowania terenu zakłada m.in. budowę ogrodu deszczowego. Jest to rozwiązanie, które umożliwia zmniejszenie spływu deszczówki z terenu inwestycji do Radomki, dzięki posadzeniu roślin wchłaniających dużo wody. W planach jest również tzw. ogród zapachowy, w którym posadzone zostaną różnego typu zioła. Będzie też miejsce na „hotel dla owadów”, elementy małej architektury oraz nowe oświetlenie.

Więcej o:
radomsko ulica reymonta radomsko prace archeologiczne budowa parkingu inwestycja
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE