Anonse typu szczeniaki do oddania – co się za tym kryje?

Anonse typu szczeniaki do oddania – co się za tym kryje?

Jeśli chcemy kupić rasowego psa lub kota, musimy być bardzo ostrożni. Przeglądając ogłoszenia możemy trafić na pseudohodowlę, która sprzedaje zwierzęta trzymane często w złych warunkach. Jak rozpoznać odpowiedzialną, legalną hodowlę? A może wziąć kociaka lub szczeniaka za darmo z ogłoszenia lub ze schroniska?

Kupując zwierzęta z pseudohodowli możemy zostać niemile zaskoczeni ich problemami zdrowotnymi i behawioralnymi. Dlatego warto sprawdzić, czym powinna charakteryzować się odpowiedzialna hodowla psów lub kotów i gdzie powinna być zarejestrowana. Przeglądając płatne i darmowe ogłoszenia o zwierzętach na portalach takich jak bazos.pl, natrafiamy często na anonse typu “szczeniaki do oddania”, lub “małe kotki oddam za darmo”. Czy warto się nimi zainteresować?

Unikajmy pseudohodowli

Mimo różnych działań informacyjnych prowadzonych przez grupy miłośników zwierząt, wciąż wiele osób daje się nabrać na różne anonse, ogłoszenia darmowe, reklamy internetowe, które prezentują korzystne cenowo oferty sprzedaży rasowych zwierząt. Trafiamy na ogłoszenie z piękną fotografią psa lub kota, z informacją o jego rodowodzie, z ceną o ponad połowę niższą od rzeczywistej ceny rynkowej. Myślimy, że to idealna oferta, jednak rzeczywistość może nas zaskoczyć.

Wiele pseudohodowli sprzedaje np. koty tylko z wyglądu przypominające określoną rasę, natomiast ich zachowanie i charakter odbiega znacznie od opisywanego. Często nie mają udokumentowanego pochodzenia. Bywa i tak, że są zupełnie dzikie i niezsocjalizowane. W pseudohodowlach przetrzymywane są w klatkach, często źle karmione, nieszczepione i nieleczone. Może się zdarzyć nawet tak, że kociak ciężko zachoruje tuż po zakupie.

Jak rozpoznać odpowiedzialną hodowlę psów lub kotów?

Pieczę nad hodowlami kotów sprawuje Polska Federacja Felinologiczna, a psami zajmuje się Związek Kynologiczny. Legalne hodowle zarejestrowane w tych organizacjach muszą spełniać określone standardy. Mają obowiązek utrzymywać zwierzęta w odpowiednich warunkach, dbać o ich samopoczucie i zdrowie, zdrowo żywić i leczyć w razie potrzeby. Każdy szczeniak lub kociak z hodowli musi mieć rodowód, czip i aktualne szczepienia. Cena zwierzęcia mówi o tym, w jakich warunkach żyło, czy było dobrze karmione i czy jest zdrowe.

A może lepiej wziąć za darmo psa lub kota?

W Polsce sprzedaż zwierząt nierasowych jest niedozwolona. Przeglądajmy jednak ogłoszenia, zwierzęta można wziąć za darmo, wyświadczając im tym samym dobro i zapewniając dom. Wciąż niestety sporym problemem są niechciane mioty kotów i psów, gdy właściciele nie decydują się w porę na sterylizację.

Co zrobić w przypadku, gdy taka sytuacja nam się przytrafi? Jeśli mamy do oddania kociaki lub szczeniaki, zamieszczajmy anonse. Na wielu portalach można dodać darmowe ogłoszenia bez rejestracji. Kontaktujmy się również ze stowarzyszeniami i fundacjami, które mogą pomóc znaleźć dobry dom dla naszych zwierzaków. Do właściciela należy również sprawdzenie, czy kociak lub szczeniak trafi w dobre ręce.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE