Akwarium w domu

Akwarium w domu

Zakup pierwszego akwarium do domu jest nie lada wyzwaniem. Sklep akwarystyczny oferuje wiele ciekawych rozwiązań, jakie wykorzystamy też w celu stworzenia oczka wodnego lub innego zbiornika.

Oczko wodne bardzo ładnie się zaprezentuje w ogrodzie i pozwoli cieszyć oczy oraz umysł. Jeśli chodzi o akwarium, w tym przypadku trzeba pamiętać o wielu kwestiach. Co warto mieć na uwadze podczas doboru akwarium? O czym pamiętać?

Akwarium w domu

Przed doborem idealnego akwarium, zastanówmy się nad kilkoma kwestiami, jakimi są:

• Odpowiednie miejsce dla akwarium - zanim odwiedzimy sklep akwarystyczny, znajdźmy odpowiednie miejsce na ulokowanie zbiornika. Nie należy umieszczać go zbyt blisko okna i grzejnika. Parapet także nie jest dobrą opcją, gdyż w okresie letnim istnieje spore ryzyko podgrzania wody. Niedobór światła dziennego dopełnimy za pomocą oświetlenia LED.

• Kształt i wielkość akwarium - początek przygody z rybkami zazwyczaj wiąże się z dobraniem niewielkiego zbiornika (od 30 do 60litrów). Jeśli zdecydujemy się na większe rozwiązanie, łatwiej nam będzie utrzymać wodę w czystości. Bez problemu zastosujemy tutaj sprzęt do oczyszczania wody, który pełnić będzie rolę naturalnego filtra. Na rynku znajdziemy modele proste, z wypukłą szybą, czy też narożne.

• Dodatkowy sprzęt - ostatnią kwestią jest dokupienie sprzętu, który pozwoli całkowicie oddać się przyjemności, jaką jest podwodny świat. W tym przypadku potrzebna będzie pompa do napowietrzania filtrem, oświetlenie, termometr i grzałka z termostatem.

Oświetlenie LED do akwarium

Podczas doboru oświetlenia do akwarium, nie można zapominać o tym, aby poza światłem białym dobrać także światło niebieskie i czerwone. Warto zauważyć, że oświetlenie w akwarium jest jednym z najważniejszych elementów tego zbiornika. Przede wszystkim pozwala nam obserwować rośliny i ryby, lecz także pełni istotne role w życiu tych stworzeń. Okazuje się, ze dzięki odpowiedniemu oświetleniu LED można wpłynąć na niezakłóconą fotosyntezę roślin wodnych. Ponadto, zwierzęta wodne będą bardzo ładnie się prezentować.

Słabo oświetlony zbiornik jest łatwiejszy w utrzymaniu - wymagane jest odmulenia dna raz na jakiś czas, podmienienie wody i wyczyszczenie filtrów. Jednakże chętnie dobierane jest silne oświetlenie LED, które daje niezwykły efekt wizualny. W takim akwarium można uprawiać wiele wymagającej roślinności, a całość przyciąga wzrok. Tutaj należy pamiętać o obfitym nawożeniu, regularnej zmianie wody, czy częstym przycinaniu roślinności. Jedno jest pewne - solidne oświetlenie ma wiele plusów. 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE