Aktor Mateusz Więcławek nominowany do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

Aktor Mateusz Więcławek nominowany do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego Fot. To zdjęcie pochodzi z Facebook/Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego

Wśród pięciu nominowanych do prestiżowej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego znalazł się Mateusz Więcławek, pochodzący z Kamieńska, a związany z Radomskiem aktor. Zagrał główną rolę w filmie „Figurant”. To opowieść o agencie SB, który przez wiele lat inwigilował Karola Wojtyłę, zanim został papieżem. Obraz ten był prezentowany w Konkursie Głównym 48. FPFF w Gdyni.

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego przyznawana od 1969 nagroda filmowa dla młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością. Nagroda jest uważana za jedną z najważniejszych w polskim kinie.

Wśród pięciu nominowanych do prestiżowej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego znalazł się Mateusz Więcławek, pochodzący z Kamieńska a związany z Radomskiem aktor. Zagrał główną rolę w filmie „Figurant”. To opowieść o agencie SB, który przez wiele lat inwigilował Karola Wojtyłę, zanim został papieżem. Obraz ten był prezentowany w Konkursie Głównym 48. FPFF w Gdyni.

W tym roku, oprócz Mateusza Więcławka, nominacje otrzymali również: Lena Góra za rolę w filmie „Imago”, Hubert Miłkowski za rolę w filmie „Braty”, Maciej Musiałowski za rolę w filmie „Chrzciny” i Tomasz Włosok za rolę w filmie „Zielona granica”. Laureatkę lub laureata poznamy na gali Nagród KINA, która odbędzie się 11 grudnia.

Pomysłodawczynią Nagrody była Wiesława Czapińska. Główna idea założycieli: wyłonienie „młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością". Pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski. Od 1969 do 1995 (z przerwami) Nagrodę przyznawało pismo „Ekran". W 2005, po 10 latach przerwy, Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wznowiła Fundacja KINO (wydawca miesięcznika „KINO"). Fundacja KINO powołała Kapitułę Nagrody, która zatwierdza nominacje do Nagrody, a laureata spośród nominowanych wyłania corocznie powoływane Jury złożone z osobistości świata kultury. Zdobywca Nagrody Jury otrzymuje statuetkę projektu wybitnego polskiego artysty Pawła Althamera oraz Nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wybrana filmografia Mateusza Więcławka (nagrodacybulskiego.pl): „Obietnica” (2014), „Prosta historia o morderstwie” (2016), „Belfer” (serial tv, 2016), „Czuwaj” (2017), „Cicha noc” (2017), „Pułapka” (serial tv, 2018-2019), „Monument” (2018), „World on Fire” (serial tv, 2019), „Zieja” (2020), „Wszyscy moi przyjaciele nie żyją” (2020), „Wiarołom” (2021), „Weseלe” (2021), „W lesie dziś nie zaśnie nikt II” (2021), „Imago” (2023), „Figurant” (2023), „Absolutni debiutanci” (serial tv, 2023).

Zródło: www.nagrodacybulskiego.pl.

Więcej o:
Aktor Mateusz Więcławek nominowany do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE