Akcja „zima” na powiatowych drogach w Radomsku i powiecie

Akcja „zima” na powiatowych drogach w Radomsku i powiecie Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

Pierwsze tej zimy tak duże opady śniegu dały się we znaki kierowcom. Na powiatowych drogach pługopiaskarki pracowały między godzinami 19.00 – 22.00 we wtorek i między godz. 4.00 – 6.00 w środę.

Większość powiatowych dróg zakwalifikowana została do V standardu zimowego utrzymania, a to oznacza, że mieszanką piasku i soli posypywane są tylko tzw. miejsca decydujące o możliwości ruchu, czyli skrzyżowania, łuki, wzniesienia, przystanki autobusowe. Wyjątek stanowią drogi Radomsko – Kobiele Wielkie oraz Radomsko – Sulmierzyce (odcinek Radomsko – Krzywanice), zakwalifikowane do IV standardu, a co za tym idzie - posypywane na całej długości.

Na mocy porozumienia między samorządami, zimowym utrzymaniem powiatowych dróg położonych w granicach administracyjnych Radomska, zajmuje się Miasto Radomsko. Porozumienie to obejmuje około 19 kilometrów dróg.

Na mocy podobnych porozumień zimowym utrzymaniem powiatowych dróg na swoim terenie zajmują się gminy: Dobryszyce, Gomunice, Kamieńsk (z wyłączeniem odcinka drogi Pytowice – Słostowice), Kodrąb, Kobiele Wielkie (bez odcinka drogi Radomsko – Kobiele), Masłowice, Przedbórz, Wielgomłyny. Stawka ryczałtowa za ,,opiekę” nad przejętym 1 km drogi w sezonie 2020/2021 wynosi 1600 zł. W sumie długość dróg przekazanych gminom w celu zimowego utrzymania wynosi 256 km.

Zimowym utrzymaniem pozostałych 154 km dróg powiatowych (na terenie gmin: Gidle, Lgota Wlk., Ładzice, Radomsko i Żytno oraz dróg wyłączonych z porozumień z samorządami) zajmują się dwie firmy: Zigger z Bełchatowa i Andrex z Maluszyna.

(info: Starostwo Powiatowe w Radomsku)

Więcej o:
radomsko powiat radomszczański zima akcja zima odśnieżanie dróg starostwo radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE