Aby zdrowo żyć trzeba ręce myć

"Aby zdrowo żyć trzeba ręce myć!”- pod takim hasłem we wtorek 15 października, w Klubie Młodziaka Ośrodka Wspierania Rodziny, odbyły się zajęcia wpisujące się w obchody Światowego Dnia Mycia Rąk.

"Aby zdrowo żyć trzeba ręce myć!”- pod takim hasłem we wtorek 15 października, w Klubie Młodziaka Ośrodka Wspierania Rodziny, odbyły się zajęcia wpisujące się w obchody Światowego Dnia Mycia Rąk.
Dzień mycia rąk obchodzono w Klubie Młodziaka
To nietypowe święto zostało ustanowione przez UNICEF w 2008 roku jako akcja edukacyjna której celem jest globalna edukacja na temat konieczności mycia rąk. - Potrzeba uwrażliwiania dzieci i ich rodziców na konieczność mycia rąk w różnych sytuacjach dnia codziennego jest olbrzymia- komentuje wychowawca świetlicy. - Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, które nie mają jeszcze nawyku mycia rąk- dodaje.

- Jak wiadomo częsta i prawidłowo wykonana czynność mycia rąk może uchronić przed wieloma chorobami. Jednak nie wszyscy rodzice zdają sobie z tego sprawę - mówi natomiast mama Milenki.

W związku z potrzebą edukacji w tej materii już od najmłodszych lat wychowawcy Klubu Młodziaka wyszli z inicjatywą zorganizowania zajęć tematycznych. Hasło przewodnie zajęć brzmiało „Aby zdrowo żyć trzeba ręce myć!”.

Na początku zajęć dzieci i ich rodzice otrzymały emblematy w kształcie dłoni z tym właśnie hasłem. Następnie nauczyciele zachęcili dzieci do obejrzenia fragmentu jednej z ich ulubionych bajek dotyczącego higieny. Ten krótki seans stał się puntem wyjścia do rozmowy na temat tego dlaczego, w jakich sytuacjach i jak należy myć ręce. Dzieci wysłuchały też wierszy nt. higieny, a następnie obejrzały ilustracje przedstawiające sytuacje z dnia codziennego i powiedziały kiedy należy bezwzględnie umyć dłonie.

Później maluchy wzięły udział w demonstracji prawidłowego mycia rąk. Dzieciaki szybko mogły przekuć teorię w praktykę. Po malowaniu specjalnymi farbami do rąk pospiesznie udały się do łazienki a później z dumą prezentowały swoje czyste dłonie.

Kolejnym etapem zajęć były zabawy i konkursy z wykorzystaniem podstawowych akcesoriów służących do higieny osobistej. Na koniec był czas na zabawę w rytm piosenek, np. „Myj ręce”, „Kotek myje ręce” czy „Mydło lubi zabawę” oraz słodki poczęstunek.

Więcej o:
owr ośrodek wspierania rodziny owr radomsko świetlica klub młodziaka
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE