750 lat Radomska w pigułce

750 lat Radomska w pigułce

Z okazji 750 urodzin Radomska zorganizowano konferencję naukową pt. „Radomsko – Narodziny i rozwój miasta z perspektywy 750 lat istnienia”. Wykładowcy poruszyli wiele ciekawych aspektów historii Radomska począwszy od dziejów najdawniejszych, a skończywszy na wydarzeniach XX wieku.

Wystąpienia zostały podzielone na trzy bloki tematyczne zgodnie z chronologią historyczną. Pierwszy blok obejmował najdawniejsze dzieje aż do XVIII wieku, drugi czasy przełomu XIX i XX wieku, natomiast trzeci poświęcony był wydarzeniom XX wieku.

Jak podkreśla dyrektor Instytutu Historii Akademii Jana Długosza w Częstochowie Robert Majzner, Radomsko ma bardzo bogatą historię, choć 750 lat nie wygląda imponująco w porównaniu z historią Aten czy Argos, to w porównaniu do historii innych miast Polski, 750 lat wygląda już dużo lepiej.

- Warto sobie uzmysłowić, że Radomsko mieści się w pierwszej setce miast lokowanych na prawie niemieckim, a najstarszym miastem lokowanym na tym prawie jest Złotoryja. Było to w 1211 roku, więc mamy 55 lat różnicy. W ciągu 750 lat w Radomsku wydarzyło się bardzo dużo, były klęski żywiołowe, katastrofy wojenne nie tylko z I i II Wojny Światowej. Naszym zadaniem jest wydobyć tą wiedzę na światło dzienne i przekazać ją mieszkańcom – wyjaśnia profesor Robert Majzner, dodając jednocześnie, iż po konferencji zostanie wydana publikacja, która być może doprowadzi do wydania szerokiej monografii dotyczącej historii naszej małej ojczyzny.

Foto: www.radomsko.pl

Więcej o:
750 lecie radomsko wystawa muzeum wystawa radomsko muzeum radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE