Radomsko, Łódzkie 0.1o środa, 29 Stycznia 2020
ważne informacje
  • 12:01 Dni Radomska 2020. Wystąpią Ronnie Ferrari, Lady Pank i B.R.O czytaj dalej
Agencja Muza_koncert 12 marca

75 lat od Bitwy pod Ewiną

Miasto
Jacek Paszewski

Mija 75 lat od Bitwy pod Ewiną. Co roku na pamiątkę tego wydarzenia społeczność spotyka się w symbolicznym miejscu, na polanie koło Ewiny, aby upamiętnić uczestników walk. Tak było i niedzielę 8 września.

Uroczystości zaczęły się od mszy świętej. Wręczono także, ustanowiony Krzyż Pamięci Ewina 1944. Kapituła przyznała 100 orderów. Przed pomnikiem wręczono 6 z nich. Jeden trafił do Józefa Rataja, uczestnika Bitwy pod Ewiną. Odśpiewano hymn Polski i złożono wiązanki kwiatów pod obeliskiem, upamiętniającym bitwę.

Była także możliwość obejrzenia z bliska czołgu T34, co było niemałą atrakcją nie tylko dla najmłodszych, ale i dla starszych.

Na uroczystościach pojawił się szef SLD, Włodzimierz Czarzasty w towarzystwie kantdatów tej partii do Sejmu i Senatu.

Z kart historii. W połowie września 1944 roku w podradomszczańskich lasach Armia Ludowa stoczyła dużą i zwycięską potyczkę z przeważającymi siłami niemieckimi.1 do 10. Taki mniej więcej był stosunek liczebności dwóch stron uczestniczących w tej bitwie. Po jednej stronie 500 żołnierzy Armii Ludowej i kilkudziesięciu partyzantów Batalionów Chłopskich. Po drugiej zaś stronie 6 000 uzbrojonych po zęby hitlerowców, którzy mieli ponadto do dyspozycji samochody, wozy pancerne, a nawet samoloty. To co wydawało się niemożliwe, udało się. Polacy wyszli z walki obronną ręką tracąc jedynie 12 swoich ludzi, Niemcy wywieźli z placu boju ponad 100 trupów.

komentarze