Radomsko, Łódzkie 12.1o Czwartek, 19 Września 2019

75 lat od Bitwy pod Ewiną

Miasto
Jacek Paszewski

Mija 75 lat od Bitwy pod Ewiną. Co roku na pamiątkę tego wydarzenia społeczność spotyka się w symbolicznym miejscu, na polanie koło Ewiny, aby upamiętnić uczestników walk. Tak było i niedzielę 8 września.

Uroczystości zaczęły się od mszy świętej. Wręczono także, ustanowiony Krzyż Pamięci Ewina 1944. Kapituła przyznała 100 orderów. Przed pomnikiem wręczono 6 z nich. Jeden trafił do Józefa Rataja, uczestnika Bitwy pod Ewiną. Odśpiewano hymn Polski i złożono wiązanki kwiatów pod obeliskiem, upamiętniającym bitwę.

Była także możliwość obejrzenia z bliska czołgu T34, co było niemałą atrakcją nie tylko dla najmłodszych, ale i dla starszych.

Na uroczystościach pojawił się szef SLD, Włodzimierz Czarzasty w towarzystwie kantdatów tej partii do Sejmu i Senatu.

Z kart historii. W połowie września 1944 roku w podradomszczańskich lasach Armia Ludowa stoczyła dużą i zwycięską potyczkę z przeważającymi siłami niemieckimi.1 do 10. Taki mniej więcej był stosunek liczebności dwóch stron uczestniczących w tej bitwie. Po jednej stronie 500 żołnierzy Armii Ludowej i kilkudziesięciu partyzantów Batalionów Chłopskich. Po drugiej zaś stronie 6 000 uzbrojonych po zęby hitlerowców, którzy mieli ponadto do dyspozycji samochody, wozy pancerne, a nawet samoloty. To co wydawało się niemożliwe, udało się. Polacy wyszli z walki obronną ręką tracąc jedynie 12 swoich ludzi, Niemcy wywieźli z placu boju ponad 100 trupów.

komentarze