74. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Obchody w Radomsku

W dniu 10 kwietnia 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku rozpoczęły się radomszczańskie obchody 74. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

W dniu 10 kwietnia 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku rozpoczęły się radomszczańskie obchody 74. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
fot. S. Mucharski
Kwiaty, pod tablicą  zamordowanego w Katyniu porucznika Stefana Bernarda Zagórowicza, złożyła prezydent Anna Milczanowska, przedstawiciele rodzin katyńskich oraz pracownicy miejskiej biblioteki. Mianem zbrodni katyńskiej nazywa się rozstrzelanie w 1940 roku, przez radziecki NKWD, ponad 20 tys. polskich obywateli, w tym 10 tys. oficerów wojska polskiego.

Na tablicy, odsłoniętej w październiku na gmachu biblioteki 2010 r. czytamy:

" Katyń...ocalić od zapomnienia

DĄB PAMIĘCI

posadzony dla uhonorowania pamięci

porucznika STEFANA BERNARDA ZAGÓROWICZA

nauczyciela szkoły powszechnej w Radomsku

s.Leona, ur.23.05.1912 roku

zamordowanego w Charkowie

w roku 1940 przez NKWD"

Później w Miejskiej Bibliotece Publicznej wysłuchać było można  wykładu prof. Jana Żaryna na temat "W rocznicę Zbrodni Katyńskiej". Dla pasjonatów historii to wielka okazja móc posłuchać tak wybitnego historyka zajmującego się historią współczesną, za co prof. Żaryn w 2009 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Profesor Żaryn wspomniał też wydarzenie sprzed 4 lat, kiedy to 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej zginęła para prezydencka, Lech i Maria Kaczyńscy.

Radomszczańskie obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej zakończyła msza święta w intencji pomordowanych w kolegiacie pw. św. Lamberta.

 

FOTORELACJA

Wykład profesora Jana Żaryna - audio

Więcej o:
zbrodnia katyńska radomsko katyń jan żaryn stefan bernard zagórowicz
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE