70. urodziny "Mechanika"

Popularny „Mechanik” obchodzi właśnie swoje 70. urodziny. Okazją do podsumowania dotychczasowej działalności szkoły był uroczysty jubileusz, który zorganizowano w sobotę 7 kwietnia w siedzibie szkoły.

Historia Technikum Mechanicznego sięga 1947 roku. Organizatorem i pierwszym dyrektorem szkoły był Feliks Przyłubski - polonista, autor znanego elementarza. Na przestrzeni lat zmieniała się nazwa, siedziba, organizacja pracy, kierunki kształcenia. Istotną datą w historii szkoły był rok 1951, przyjęto wtedy nazwę Technikum Mechaniczne Przemysłu Ciężkiego.

W 1991 roku z inicjatywy nowego dyrektora szkoły Zdzisława Dróżdża przy Zespole Szkół Zawodowych utworzono nową szkołę III Liceum Ogólnokształcące. Powstanie nowej szkoły spowodowało, że dotychczasowa nazwa szkoły przestała być aktualna i w 1994 roku zmieniono ją  na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, a w 1997 roku Jubileuszu 50-lecia istnienia popularnego ,,Mechanika” nadano imię Stanisława Staszica.

Obecnie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 kształci się 614 uczniów, w Technikum Mechaniczno-Budowlanym – 250, III Liceum Ogólnokształcącym -190, w Branżowej Szkole I Stopnia nr 4 - 180.

Sobotnie uroczystości otworzyła obecna dyrektor szkoły Ewa Grodzicka. W swoim wystąpieniu przypomniała nie tylko historię powstania szkoły, sukcesy, dotychczasowych dyrektorów, ale także opowiedziała o planach na przyszłość.

- W roku jubileuszu mam zaszczyt być gospodarzem szkoły. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie i wyjątkowe przeżycie. Jubileusz jest najlepszą okazją  do przywoływania pamięci o zdarzeniach i ludziach tworzących współświadectwo, którego zostaliśmy spadkobiercami. Działalność Technikum Mechanicznego, od roku 2002 Technikum Mechaniczno-Budowlanego na trwałe wpisała się w historię naszego miasta i regionu. Absolwenci szkoły stanowią kadry firm i zakładów przemysłowych Radomska, województwa i kraju. Przez dziesięciolecia uczniowie „Mechanika” stanowili także potencjał intelektualny, zawodowy, społeczny, ludzki naszego miasta i regionu – mówiła dyrektor Ewa Grodzicka.

- Ze szczególnym wzruszeniem myślimy dziś o pedagogach, absolwentach, pracownikach szkoły, którzy odeszli. Pomimo, że nie ma ich wśród nas pozostawili po sobie niezatarty ślad – dodała.

Wśród zaproszonych na uroczystość gości znaleźli się Krzysztof Maciejewski – poseł na Sejm RP, Jarosław Ferenc – prezydent Radomska, Przewodniczący Rady Miasta Radomska – Łukasz Więcek, Starosta Powiatu Radomszczańskiego – Beata Pokora, Urszula Rorat – członek Zarządu Powiatu Radomszczańskiego, Elżbieta Lotko z kuratorium oświaty, byli dyrektorzy i nauczyciele oraz absolwenci.

- Historia "Mechanika" jest historią powojennego Radomska. Te 70 wspaniałych lat wpisuje się w historię miasta. "Mechanik" był zawsze czym więcej niż szkołą. Ta szkoła nie tylko uczyła, ale także i wychowywała - zauważa Łukasz Więcek, przewodniczący Rady Miasta Radomska.

- „Mechanik” to jest marka Radomska. Państwa dokonania, państwa praca na rzecz miasta jest naprawdę bardzo ważna. Dziękuję pedagogom, którzy pracowali i pracują w tej szkole, którzy kształcą młodzież i przyszłe kadry. Kształcą też osoby, które tworzą historię miasta – mówił z kolei Jarosław Ferenc prezydent Radomska.

Po oficjalnych wystąpieniach przyszedł czas na koncert absolwentów, jubileuszowy tort i sentymentalny spacer o szkole.

Więcej o:
mechanik zsp nr 1 radomsko jubileusz
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE