Międzynarodowy Dzień Teatru - święto to ustanowiono w 1961 r. podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w Helsinkach. Na dzień obchodów święta teatru wybrano datę 27 marca - rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku. A jak prezentuje się historia teatru w Radomsku?
Z inicjatywą utworzenia święta Międzynarodowego Dnia Teatru wyszedł prezydent fińskiego oddziału Instytutu w 1961 roku. Na dzień obchodów święta teatru wybrano dzień 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku. Celem tej inicjatywy jest promowanie sztuki teatralnej oraz nawiązywania współpracy między twórcami a instytucjami.
Autorem tegorocznego orędzia z okazji teatralnego święta jest kubański reżyser Carlos Celdran. Jego treść można przeczytać w holu Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Natomiast, jeśli chodzi o radomszczański dom kultury to już od wczesnych lat siedemdziesiątych działały w nim grupy teatralne. Jak można przeczytać w historii na stronach MDK – niezwykłą dumą dla radomszczan był Kabaret Nietoperz, który pod wodzą swojego szefa, Jana Niezabitowskiego przeżywał lata świetności, potwierdzając swoją klasę nagrodami zdobywanymi na ogólnopolskich przeglądach.
Sala widowiskowa i scena kameralna stały się miejscem prezentacji grup amatorskich i zawodowych. Pod okiem wspaniałych instruktorów powstawały przedstawienia teatralne, a potwierdzeniem wysokiego poziomu były nagrody przywożone z konkursów i festiwali.
Historia teatru domu kultury zawiera nazwiska kilku wspaniałych reżyserów. Gdy w zaraniu placówki Jan Niezabitowski rozwijał skrzydła Nietoperzowi, organizacją Teatru Poezji zajął się Zbigniew Spólnicki. Druga połowa lat siedemdziesiątych to teatr poezji Barbary Wajnert. Okres ten to udział w licznych ogólnopolskich konkursach i przeglądach. Kontynuatorką tej formy była Anna Milczanowska (Chutkiewicz) – jedna z najbardziej utalentowanych aktorek zespołu z lat siedemdziesiątych. Grupy teatralne prowadzili również aktorzy Roman Piętakiewicz , Bogdan Wąchała, Halina Pitry Ptaszek, obecnie Anita Pawlak Zygma, Rafał Mikołajewski, Małgorzata Wesołowska, Dominika Szwed – Kipigroch. Niezwykłe spektakle z radomszczanami, corocznie od wielu lat przygotowuje Anna Wieczur Bluszcz.
Natomiast od 2008 r. Miejski Dom Kultury w Radomsku jest Regionalną Sceną Teatru im. S. Jaracza w Łodzi i corocznie prezentuje kilkanaście spektakli Teatru im. S. Jaracza oraz drugie tyle innych teatrów w Polsce. Do współpracy zapraszani są artyści, orkiestry, zespoły teatralne, prowadzona jest edukacja muzyczna, filmowa, teatralna i plastyczna. Na radomszczańskie scenie gościli wybitni artyści teatralni m.in. Anna Seniuk, Jan Peszek, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn.
W lipcu 2010 i 2011r., w ramach projektu „Lato w teatrze” pod egidą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie, dom kultury zamieniał się w teatr dla dzieci i młodzieży. Letnie warsztaty artystyczne kończyły prezentacje przygotowanych wspólnie spektakli.
Od 2010r. MDK uczestniczy w programie Teatra Polska – Jedziemy z teatrem Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie, dzięki któremu mieszkańcy naszego miasta mogli zobaczyć wyjątkowe spektakle teatralne grup i teatrów z całego kraju m.in. gościliśmy Teatr Wierszalin z Supraśla.
Życie teatralne naszego miasta, jego historię i współczesność dokumentują Radomszczańskie Teatralia – wydawnictwo pod redakcją Anny Beaty Symołon.
W ramach Międzynarodowego Dnia Teatru w MDK 26 marca odbył się koncert piosenek i ballad w wykonaniu Piotra Machalicy oraz częstochowskiego teatru. A 27 marca na scenach w sali kameralnej oraz widowiskowej zaprezentowali się młodzi adepci sztuki aktorskiej na XVIII Przeglądzie Małych Form Teatralnych.