100-lecie „Moniuszkowców”. W Muzeum Regionalnym w Radomsku można obejrzeć jubileuszową wystawę

100-lecie „Moniuszkowców”. W Muzeum Regionalnym w Radomsku można obejrzeć jubileuszową wystawę Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki w Radomsku świętuje jubileusz 100-lecia swego istnienia. Z tej okazji w niedzielę, 5 lutego, w galerii Muzeum Regionalnego otwarta została okolicznościowa wystawa dokumentująca historię Moniuszkowców.

Jak na miłośników muzyki i pieśni przystało, Moniuszkowcy rozpoczęli wernisaż wystawy śpiewająco – od koncertu. Prezes Towarzystwa Danuta Horoszkiewicz oraz dyrektor muzeum Małgorzata Borek przypomniały także bogatą historię Towarzystwa Śpiewaczego.

Przez lata swojej działalności, chórzyści promują Radomsko, występując w kraju i za granicą. Zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia. Są organizatorami międzynarodowego festiwalu chóralnego „Wschód-Zachód-Zbliżenia”.

„Moniuszkowcy” to jeden z najdłużej działających amatorskich zespołów muzycznych w województwie łódzkim. Jako oficjalną datę zarejestrowania przyjmuje się rok 1923. Umiłowanie śpiewu i ogromna więź między ludźmi tworzącymi ten zespół powoduje, że chór cały czas się rozwija i wykazuje bardzo dużą aktywność w działalności na rzecz kultury w naszym mieście i powiecie.

Uchwalą Rady Miejskiej w Radomsku rok 2023 ustanowiony został „Rokiem Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki”.

Czytaj też: 2023 rokiem „Moniuszkowców”. Co zaplanowano?

Więcej o:
radomsko muzeum radomsko moniuszkowcy radomsko wystawa 100-lecie moniuszkowców
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE