100 lat OSP w Maluszynie

Swój jubileusz stulecia obchodziła w sobotę, 28 lipca jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Maluszynie (gmina Żytno).

Uroczystości rozpoczęły się od odsłonięcia pamiątkowej tablicy na budynku remizy - poświęconej druhom założycielom i kontynuatorom tradycji pożarnictwa ochotniczego w Maluszynie za bezinteresowną pomoc bliźniemu. Na tablicy umieszczono także nazwisko zasłużonego komendanta straży w latach 1926-1936 Jana Popowicza. Następnie w miejscowym kościele pw. św. Mikołaja odprawiono uroczyste nabożeństwo dziękczynne. Po mszy druhowie, poczty sztandarowe, władze samorządowe oraz przedstawiciele służb mundurowych wraz z mieszkańcami udali się na plac gminny, gdzie miały miejsce dalsze oficjalne uroczystości. Uświetniła je Orkiestra Dęta Gminy Żytno.

Rozpoczęto od przedstawienia rysu historycznego stulatki - maluszyńskiej straży.  - Tradycje ratownictwa ogniowego w Maluszynie sięgają początków II Rzeczypospolitej. Pierwszy oddział straży pożarnej powstał tu w 1918 r. z inicjatywy Józefa Ostrowskiego, dziedzica dóbr Maluszyn. Jednostka straży powstała na bazie sprzętu pozyskanego po strażakach z Silniczki, gdzie funkcjonował zastęp straży pożarnej zakładowej przy fabryce cukru. Na czele powołanego oddziału stanął najprawdopodobniej Kazimierz Wilkanowicz, ogrodnik dworski w Maluszynie - opowiada Łukasz Kopera - historyk, a zarazem druh OSP w Maluszynie.

Funkcję pierwszej remizy pełniła wozownia przy dawnej karczmie dworskiej, do budowy obiektu z prawdziwego zdarzenia przystąpiono w latach 20-tych z inicjatywy komendanta Jana Popowicza. Pierwszym powojennym samochodem na stanie jednostki był krajowej produkcji Star 20 (był to pierwszy model samochodu ciężarowego, jaki po wyzwoleniu produkowano w Polsce), następnie w 1969 r. zastąpiła go furgonetka marki Żuk. W 1997 r. pozyskano wóz strażacki marki Steyr Hydromil, którego główną zaletą jest ogromny zbiornik na wodę. Tą zaletę podkreślał w swoim przemówieniu Mariusz Wojcieszko, komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku. Głos zabrali także m.in. wójt gminy Żytno Mirosław Ociepa, starosta radomszczański Beata Pokora, prezes Wojewódzkiego Związku OSP RP w Łodzi Jan Ryś oraz szef powiatowych struktur OSP Henryk Czubaj. Każdy złożył miejscowym druhom życzenia na kolejne lata działalności.

Zaproszeni goście wbili także pamiątkowe gwoździe w nowy sztandar jednostki, ufundowany z okazji okrągłego jubileuszu stulecia. Sztandar przekazano na ręce prezesa OSP Maluszyn, Jana Wodzisławskiego. Odznaczono także zasłużonych druhów jednostki i wręczono pamiątkowe statuetki dla przedstawicieli władz samorządowych i przedstawicieli straży pożarnych. Po części oficjalnej odbyła się impreza plenerowa przy muzyce Kapeli Ludowej z Włoszczowy.

Więcej o:
maluszyn osp remiza jubileusz msza orkiestra żytno
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE