100 lat OSP Dobryszyce

100 lat stuknęło w tym roku jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobryszycach. Podczas jubileuszowych uroczystości był czas na przypomnienie historii straży, odznaczenie zasłużonych druhów, a także poświęcenie nowego samochodu pożarniczego.

11 listopada 1918 roku narodziła się nowa niepodległa Polska, a już dzień później zawiązano w Dobryszycach jednostkę straży ogniowej. Funkcję prezesa powierzono miejscowemu proboszczowi - księdzu Emanuelowi Hadasiowi. - Motywacją do posiadania własnej jednostki ochotniczej straży pożarnej były częste pożary, którym sprzyjała zwarta drewniana zabudowa gospodarstw - opowiada Krzysztof Włodarczyk, prezes OSP w Dobryszycach.

Środki na zakup sprzętu pozyskiwano m.in. z kwest, loterii fantowych i zabaw tanecznych. W 1924 r. jednostka wzbogaciła się o konny wóz do przewozu sprzętów i strażaków, 2 beczkowozy, toporki i bluzy ochronne. W latach 1928-32 wybudowano pierwszą drewnianą strażnicę wraz z salą widowiskową, na której wystawiano różnego rodzaju spektakle. Wkrótce powstała także orkiestra dęta i 18-osobowa drużyna żeńska pod nazwą Samarytanki.

W okresie okupacji działalność straży była ograniczona, funkcje komendantów pełnili: Wacław Smużyński i Tadeusz Łuszczyn. Po wojnie wybudowano nową, murowaną remizę (lata 1958-1967). Pozyskano też samochód z demobilu. W latach 80-tych do jednostki trafił samochód bojowy Star 26P. Kolejne auto (Skoda-Liaz) przekazano w 1999 roku. W roku 2008 wójt gminy Dobryszyce ufundował wóz bojowy Star 244, pozyskany z gminy Kleszczów. W grudniu 2017 r. w remizie zaparkowało nowe Volvo. Obecnie jednostka czyni starania o wstąpienie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, prawdopodobnie stanie się to już na jesień.

Wstąpienie do KSRG będzie możliwe dzięki pozyskaniu fabrycznie nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Volvo. Pojazd trafił już jakiś czas do remizy, jednak dopiero podczas uroczystości jubileuszu w dniu 21 lipca, dokonano jego poświęcenia. Odznaczono także zasłużonych druhów, a także podziękowano im za zaangażowanie włożone w działalność jednostki. Słowa podziękowania i gratulacji z okazji okrągłego jubileuszu przekazali m.in. Małgorzata Dzwonek - wójt gminy, Beata Pokora - starosta powiatu radomszczańskiego, Marek Mazur - przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, Beata Ozga-Flejszer - radna Sejmiku Wojewódzkiego, Jerzy Kaczmarek - wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Urszula Półrola - radna gminy Dobryszyce reprezentująca poseł A. Milczanowską, Krzysztof Maciejewski - poseł na Sejm RP, Henryk Czubaj - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Radomsku. Organizatorzy uroczystości zadbali również o atrakcje dla mieszkańców - był pokaz sprzętu ratowniczego, zabawy i konkursy dla najmłodszych, a także występ zespołu Cover Dance.

Więcej o:
osp dobryszyce jubileusz wóz strażacki poświęcenie volvo
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE