10-lecie Oddziału PTH w Radomsku

W minioną sobotę 5 grudnia swoje 10-lecie świętował radomszczański Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, który prężnie działa na rzecz popularyzowania historii Ziemi Radomszczańskiej.

W minioną sobotę 5 grudnia swoje 10-lecie świętował radomszczański Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, który prężnie działa na rzecz popularyzowania historii Ziemi Radomszczańskiej.



Oddział PTH w Radomsku swoją działalność rozpoczął 9 grudnia 2015 roku wykładem „O dziejach herbu miasta Radomska” wówczas  dr. Marcelego Antoniewicza. Po odczycie odbyło się zebranie założycielskie.  Inicjatorem założenia PTH w Radomsku był śp. dr Robert Szwed. Koło PTH w 2010 roku zamieniło się na Oddział. Obecnie radomszczański Oddział PTH liczy 52 osoby. Głównym celem Towarzystwa jest popularyzowanie historii poprzez odczyty, wykłady oraz publikacje. Sztandarowym wydawnictwem PTH w Radomsku są „Zeszyty Radomszczańskie”, które ukazały się już w 10 częściach. Ponadto PTH wydało, m.in.: „Matka Boska Gidelska”, „W okupowanym Radomsku” czy 4 części „Ksiąg metrykalnych Parafii św. Lamberta w Radomsku”.

Podczas Jubileuszu obecni byli przedstawiciele miasta i powiatu, członkowie, współpracownicy, goście z zaprzyjaźnionych muzeów i stowarzyszeń oraz sympatycy PTH. Prezes Towarzystwa Tomasz Nowak w czasie swojego wystąpienia przybliżył historię działalności PTH.

- Wcale nie wierzyłem, że się to uda. Byłem bardzo sceptycznie nastawiony. Jednak na zaproszenie dr Roberta Szweda przyszedłem na pierwsze spotkanie. Przyszedłem, zostałem i jestem – mówił podczas wystąpienia Tomasz Nowak.

Od pierwszego spotkania minęło już 10 lat.

- Przede wszystkim minęły bardzo szybko. Pierwszym przystankiem było 5-lecie. Wtedy wydawało się, że nasza działalność już długo trwa. Jednak te ostatnie pięć lat minęło naprawdę bardzo szybko. Efekt tych 10 lat pracy nas wszystkich zacząłem dopiero widzieć w całości, kiedy przygotowywałem swoje wystąpienie. Wtedy podliczyłem ile było odczytów, wykładów, artykułów w „Zeszytach Radomszczańskich” oraz samodzielnych publikacji. To dopiero pokazało, że jest to kawał dobrej roboty, kawał opisanej historii Radomska, a w przypadku dzisiejszej książki pana Zdzisława Włodarczyka to już właściwie mamy pewien okres historii Radomska w pełni opisany – podkreśla prezes radomszczańskiego PTH. – Chciałbym, abyśmy kiedyś świętowali drugie 10 lat, drugie 10 tomów „Zeszytów Radomszczańskich” albo i więcej. Jest nam dosyć trudno, bo z reguły oddziały PTH działają na uczelniach lub w miastach akademickich, gdzie istnieje duże zaplecze zawodowych historyków. My musimy się wspomagać pomocą z zewnątrz, ale i tak dajemy radę. W wielu zestawieniach zarządu głównego PTH przewija się często Radomsko, co jest efektem naszej pracy – dodaje.

Jubileusz 10-lecia został połączony z promocją książki Zdzisława Włodarczyka "Na przełomie epok. Radomsko pod panowaniem pruskim (1793-1806)" oraz koncertem.

Nie zabrakło także jubileuszowego tortu i mnóstwa życzeń dalszego prężnego działania na rzecz krzewienia historii Radomska.

ally

Więcej o:
jubileusz pth radomsko muzeum
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE