1 lipca - Dzień Psa

Pies – najlepszy przyjaciel człowieka - 1 lipca obchodzi swoje małe święto. Dzień Psa został ustanowiony w 2007 przez redakcję czasopisma „Przyjaciel Pies” wraz z użytkownikami portalu pies.pl.

Labrador, pudel, owczarek, chart, mops, czy kundel. Mały, średni, duży. Niski i wysoki. Z długim i krótkim ogonem macha nim identycznie, gdy chce wyrazić zadowolenie. Pies – najlepszy przyjaciel człowieka - 1 lipca obchodzi swoje małe święto. Dzień Psa został ustanowiony w 2007 przez redakcję czasopisma „Przyjaciel Pies” wraz z użytkownikami portalu pies.pl.

Pies towarzyszy człowiekowi tak w historii, jak w literaturze i po prostu na co dzień. Szarik, Pluto, Lampo, Lassie, Beethoven, Cywil, Droopy, Huckelberry, Łajka, Pankracy, Reksio, Scooby Doo – przykłady można mnożyć. Każdy z psów – czy to realny, czy bohater literacki lub kreskówkowy – jest dowodem na ogromne znaczenie czworonoga w życiu dorosłych i dzieci. Każdy z nich, czy to z ekranu, czy z książki udowadnia, że jest prawdziwym przyjacielem, pomocnikiem i wiernym towarzyszem. "Jest twoim przyjacielem, partnerem, obrońcą, twoim psem. Jesteś jego życiem, miłością, przewodnikiem. Będzie twój, wierny i oddany do ostatniego uderzenia serca. Winien mu jesteś zasłużyć na to oddanie" (autor nieznany).

O znaczeniu psów dla człowieka świadczą obecne przy nich psy przewodnicy, psy stróże, psy pasterskie, psy policyjne. Są nie tylko pomocne w pracy, czy życiu, ale nawet potrafią leczyć. Dogoterapia oddziałuje na sferę emocjonalną przez przełamanie bariery niepewności, akceptowanie obecności psa w bliskim otoczeniu, eliminowanie agresji i autoagresji u dziecka, kształtowanie pozytywnych emocji, rozwój empatii i poprawę samooceny. Do dogoterapii nadają się psy różnych ras z wyłączeniem bojowych i stróżujących.

Czy powyższe nie świadczy o tym, że warto mieć psa? Czy to nie są dowody na to, że także człowiek winien pomóc psu?

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Spacerowej 118 w Radomsku prowadzone jest przez PGK Sp. z o.o., gdzie przyjęte psy po odbyciu kwarantanny, przeprowadzeniu zabiegów weterynaryjnych (szczepienia, dezynsekcja, sterylizacja, ewentualne leczenie ambulatoryjne lub chirurgiczne) mogą być wydawane zainteresowanym osobom na podstawie umowy adopcyjnej w cenie 30 zł. Może to nietypowe święto będzie pretekstem, by przygarnąć czworonoga?


Więcej o:
dzień psa najlepszy przyjaciel człowieka pies
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE