Zwierzęta na drodze. Kierowco, noga z gazu!

Zwierzęta na drodze. Kierowco, noga z gazu! Fot. pixabay.com

Okres wiosenny i letni to doskonała okazja na spotkanie dzikiej zwierzyny takiej jak: sarna, dzik czy łoś. Szczególną ostrożność należy zachować również jadąc drogami prowadzącymi przez obszary wiejskie. Wtedy na drogach nieoczekiwanie mogą pojawić się zwierzęta hodowlane. Zwierzęta na drodze można spotkać o każdej porze dnia i nocy. Nie odstrasza ich nawet hałas samochodów i widok świateł co może prowadzić do kolizji.

Kierowcy podróżujący drogami leśnymi i prowadzącymi przez obszary wiejskie muszą liczyć się z tym, że przed maskę samochodu może wtargnąć niespodziewanie zwierzę. Na wsiach hodowlane zwierzęta często przechodzą przez drogi prowadzone na łąki przez gospodarzy. Są też prowadzone wzdłuż dróg, którymi jeżdżą samochody albo zrywają się gospodarzom.

Każdy kierowca powinien w takich miejscach zwrócić szczególną uwagę na drogę i jej otoczenie Gdy widzimy, że w pobliżu drogi lub bezpośrednio na niej znajdują się zwierzęta powinniśmy zredukować prędkość. Nie róbmy tego jednak od razu bardzo gwałtownie. Najpierw upewnijmy się, czy za nami nic nie jedzie. Jeżeli prędkość będzie zbyt duża przy ominięciu zwierzęcia wpadnięcie w poślizg a podróż może zakończyć się w rowie lub na drzewie.

- Nie używajmy klaksonów i „migania światłami”, ponieważ zdezorientowane zwierzę słysząc i widząc takie sygnały może się zatrzymać, zamiast uciekać. Kiedy zwierzę się zatrzyma nie wysiadajmy z pojazdu, by przegonić zwierzę. Może ono odebrać to jako atak i w odpowiedzi zaatakować nas samych – wyjaśniają policjanci.

Gdy już dojdzie do zderzenia ze zwierzęciem, przede wszystkim powinniśmy udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Odpowiednio ustawiony trójkąt i światła awaryjne, zaznaczą naszą pozycję i zwrócą uwagę nadjeżdżających kierowców. Zaalarmujmy też odpowiednie służby: policję, straż pożarną, miejską, służbę leśną, lekarza weterynarii. Zawsze pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie, zwierzę po wypadku może być w szoku, przez co może być agresywne.

- Pamiętajmy, że w trasie powinniśmy być skoncentrowani przede wszystkim na obserwacji sytuacji drogowej, a wjeżdżając w tereny zalesione czy wiejskie zwróćmy szczególna uwagę na znaki drogowe. O tym, że przed nami mogą pojawić się zwierzęta na drodze  informuje znak ostrzegawczy A-18b – Uwaga na zwierzęta dzikie oraz znak A-18a – który również informuje nas o  możliwości pojawienia się na jezdni zwierząt – mówią funkcjonariusze.

Bardzo ważne podczas podróży są sprawne hamulce, opony adekwatne do panującej pory roku, prędkość dostosowana do warunków panujących na drodze oraz zwracanie uwagi na znaki drogowe, które informują o niebezpieczeństwach.

Więcej o:
jezdnia zwierzęta zwierzęta na drodze policja apel porady
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE