Związek Powiatów Polskich boi się o szpitale. Zostaną przejęte?

Związek Powiatów Polskich boi się o szpitale. Zostaną przejęte? Fot. szpital, reforma, związek powiatów polskich

Rządowe zapowiedzi ,,konsolidacji szpitali” wzbudzają wiele kontrowersji. Związek Powiatów Polskich z niepokojem przyjął informację o utworzeniu zespołu opracowującego zasady „restrukturyzacji i centralizacji sektora szpitalnego”. Istnieją bowiem obawy, że pod słowem restrukturyzacja kryje się słowo ,,przejęcie”, a po reformie może się okazać, że centralne zarządzanie pogorszy mieszkańcom dostęp do służby zdrowia.

Starosta powiatu radomszczańskiego Beata Pokora oraz Członek Zarządu Powiatu Fabian Zagórowicz uczestniczyli w konferencji dotyczącej przejęcia szpitali powiatowych i dalszej centralizacji ochrony zdrowia. Konferencja zorganizowana we wtorek przez Związek Powiatów Polskich oraz Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych to efekt rządowych planów restrukturyzacji placówek szpitalnych, a następnie ich konsolidacji oraz utworzenia nowego podmiotu odpowiedzialnego za centralny nadzór nad całym sektorem szpitalnictwa.

Starostwo Powiatowe w Radomsku poinformowało, że w powołanym na szczeblu centralnym zespole, opracowującym zasady procesu konsolidacji sektora szpitalnego, brak jest choćby jednego przedstawiciela samorządów, które obecnie zawiadują szpitalami. Tymczasem, choć zasady restrukturyzacji i konsolidacji nie zostały jeszcze upublicznione, z wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia wynika, że prawdopodobny scenariusz reformy przewiduje przejęcie przez Skarb Państwa własności szpitali, zarządzanych obecnie przez jednostki samorządu terytorialnego.

Reforma - jak czytamy w komunikacie radomszczańskiego starostwa, nie tylko pozbawi samorządy kolejnego instrumentu, przy pomocy którego realizują zadania własne. Stworzony w jej efekcie centralny zarząd sektorem szpitalnym może doprowadzić do sytuacji, w której mieszkańcy utracą wpływy na rozwój szpitali i będą mieć utrudniony dostęp do służby zdrowia.

- Największym problemem w służbie zdrowia jest dziś brak kadry medycznej oraz niewystarczające środki finansowe na ochronę zdrowia. Zmiana formy własności szpitali na pewno tych problemów nie rozwiąże - tłumaczy starosta Beata Pokora.

(info: Starostwo Powiatowe w Radomsku)

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE