Związek OSP RP powołał fundusz „rezerwa natychmiastowa sprzętu i wyposażenia”

Związek OSP RP powołał fundusz „rezerwa natychmiastowa sprzętu i wyposażenia”

Podczas działań ratowniczych dotyczących katastrof, klęsk żywiołowych i zdarzeń o znacznych rozmiarach zniszczeniu ulega sprzęt i umundurowanie strażaków. Aby pomóc ochotniczym strażom w szybkim odzyskiwaniu tego, co utraciły w akcji, Związek OSP RP powołał Fundusz „Rezerwa Natychmiastowa Sprzętu i Wyposażenia”, który już działa.

Na początku lipca sprzęt z funduszu rezerwy natychmiastowej został wysłany do dwóch OSP z powiatów krakowskiego w Małopolsce oraz łaskiego w województwie łódzkim. Były to 4 pilarki do drewna (STIHL MS 231 CBE), motopompa pływająca Niagara 2 oraz wąż 110-20 ŁA, o łącznej wartości 14 661,12 zł. W powiecie łaskim ochotnicy utracili sprzęt w walce z ogromnymi zniszczeniami spowodowanymi trąbą powietrzną, która zerwała 60 dachów i wywróciła setki drzew, w tym na budynki i drogi. Druhowie z powiatu krakowskiego na przełomie czerwca i lipca przez 18 dni zrealizowali 19 interwencji likwidując niszczycielskie skutki codziennych nawałnic i silnego wiatru. Wysyłkę sprzętu udało się zorganizować już w 12 godzin po zgłoszeniu przez straże potrzeb za pośrednictwem specjalnego formularza. W czerwcu z tej samej puli zakupiono także 20 lekkich ubrań specjalnych, rękawice i hełmy dla OSP z powiatu nowotarskiego, która utraciła wyposażenie w ogromnym pożarze.

W wyniku pandemii COVID-19 oraz często katastrofalnych skutków klęsk żywiołowych z jakimi brykają się obecnie kraje produkujące sprzęt pożarniczy, wystąpiły okresowe opóźnienia w jego dostawach. Związek dokłada starań, by ochotnicze straże pożarne otrzymywały wyposażenie możliwie jak najszybciej.

Formularz zgłoszenia zapotrzebowania oraz regulamin z załączonym wykazem sprzętu i wyposażenia, który będzie na bieżąco uzupełniany i korygowany, w zależności od potrzeb strażaków OSP, znajduje się na stronie Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Więcej o:
OSP RP Pomoc OSP Pomoc dla OSP OSP rezerwa pieniądze na zniszczony sprzęt
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE