Od początku grudnia ZUS udostępnia lekarzom trzeci sposób do podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich. Teraz poza pomocą profilu zaufanego ePUAP lub płatnego podpisu kwalifikowanego lekarze mogą używać darmowego certyfikatu z ZUS.
W następstwie sugestii środowiska medycznego o potrzebie stworzenia nowego, bezpłatnego narzędzia do autoryzacji zwolnień lekarskich, które usprawni cały proces wystawiania e-ZLA, Zakład podjął pracę nad nowym podpisem elektronicznym dla lekarzy. W pierwszych chwilach wdrożenia nowego podpisu, wydano ponad 340 certyfikatów.
Darmowy certyfikat umożliwiający podpisywanie elektronicznych zwolnień lekarskich wystawiany jest na wniosek lekarza na okres 5 lat. Niezbędnym do jego uzyskania jest zarejestrowany profil lekarza na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Tam w zakładce „Certyfikat z ZUS” każdy lekarz, posiadający uprawnienia do wystawiania zwolnień lekarskich może wystąpić o wystawienie certyfikatu. Przy okazji wnioskowania lekarz ustala od razu hasło, które będzie niezbędne do autoryzacji każdego zwolnienia elektronicznego certyfikatem z ZUS. Certyfikat wystawiany jest przez Zakład w ciągu kilku minut (maksymalnie 15) od złożenia wniosku, o czym zainteresowana osoba jest informowana mailem lub smsem. Certyfikat powinien zostać zapisany na komputerze, na którym wystawiane są e-ZLA lub w pamięci nośnika zewnętrznego.
Nowy sposób podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich przeszedł niezbędne testy prowadzone wspólnie ze środowiskiem lekarskim i zyskał pozytywną opinię lekarzy. Zakład liczy, że nowe, bezpłatne i proste w obsłudze narzędzie do podpisu zwolnień pomoże upowszechnić e-ZLA wśród lekarzy i wkrótce zostanie wprowadzone do aplikacji gabinetowych, w których pracuje większość medyków.
Przypomnijmy, że elektroniczne zwolnienia lekarskie można wystawiać od 1 stycznia 2016 r. Do dziś lekarze wystawili ponad 1,5 mln e-ZLA. W województwie łódzkim wystawiono ponad 100 tys. e-ZLA. Najwięcej na terenie działania I Oddziału ZUS w Łodzi – 59,3 tys., Oddziału ZUS w Tomaszowie Mazowieckim – 23 tys. oraz na terenie II Oddziału ZUS w Łodzi 20,2 tys. W całym kraju najwięcej zwolnień elektronicznych wystawianych jest w Warszawie ( do trzech oddziałów ZUS wpłynęło 288,5 tys.) Sporo zwolnień elektronicznych wystawianych jest także w oddziałach w Gdańsku (131 tys.) i Krakowie (113 tys.).
Wpływ zwolnień e-ZLA w województwie łódzkim we wrześniu tego roku w stosunku do wszystkich zwolnień lekarskich kształtował się na poziomie ok. 5%.
W I O/ZUS w Łodzi – 7,01%; w II O/ZUS w Łodzi – 3,52% i w O ZUS w Tomaszowie Mazowieckim – 4,20%.
Od 1 lipca 2018 r. jedyną dopuszczalną formą zwolnienia lekarskiego będą zwolnienia w formie elektronicznej.