ZUS przypomina rodzicom, by skorzystali z należnych im bonów turystycznych

ZUS przypomina rodzicom, by skorzystali z należnych im bonów turystycznych Fot. pixabay.com

Bon turystyczny trzeba wykorzystać do końca września. To jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 zł. Można nimi płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski.

Rodzice mogą bonem zapłacić np. za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Opłacą nim zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie.

Co do zasady bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin.

Okazuje się, że ciągle nie jest wykorzystana znaczna pula bonów turystycznych.

– Mieszkańcy województwa łódzkiego na 267,8 tys. bonów turystycznych aktywowali blisko 210 tys., co stanowi 78 proc. z dostępnej puli. W całości wykorzystali prawie 130 tys. bonów, a łączna kwota dokonanych płatności bonami wyniosła niemal 135 mln zł. Do wykorzystania, choćby częściowego w bonach pozostało jeszcze 81 mln zł – informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, z której w Polsce korzysta już ponad 10 mln osób. Wystarczy, że po wejściu na PUE ZUS rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon. Podczas transakcji opiekun otrzymuje indywidualny kod, który potwierdza transakcję i służy do płatności Polskim Bonem Turystycznym.

Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

Szczegółowe informacje związane z bonem turystycznym można uzyskać, dzwoniąc na specjalną infolinię ZUS: 22 112 21 11.

Więcej o:
zus zus radomsko bon turystyczny
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE