ZUS: będzie łatwiej o zaświadczenie A1 na PUE

ZUS: będzie łatwiej o zaświadczenie A1 na PUE Fot. pixabay.com

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wdrożył na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) nowe rozwiązania usprawniające wnioskowanie o wydanie zaświadczenia A1. Zaświadczenie potwierdza podleganie ubezpieczeniom społecznym w Polsce m.in. osobom delegowanym do pracy za granicą.

Wnioski o zaświadczenia A1 zostały uproszczone i od 30 września są dostępne dla wnioskodawców na PUE.

- Wdrożony został nowy  „Kreator wniosku o wydanie zaświadczenia A1”, który poprowadzi klienta krok po kroku przez proces składania wniosku o zaświadczenie A1. Klient będzie odpowiadał na kolejne pytania, a system, w oparciu o podane informacje, automatycznie rozpozna, który wniosek jest właściwy w danej sytuacji – wyjaśnia Monika Kiełczyńska, Regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Kreator będzie również podpowiadał klientowi jak prawidłowo wypełnić wniosek. Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych danych i zakończeniu pracy Kreatora -  jak wskaazła Kiełczyńska - powstanie komplet dokumentów w postaci właściwego wniosku o wydanie zaświadczenia A1 wraz z wymaganymi załącznikami, o których dodanie klient może być poproszony w zależności od konkretnej sytuacji.

W pierwszej kolejności ZUS uruchomi dla  klientów składających najbardziej typowe wnioski, tj. klientów, którzy chcą otrzymać zaświadczenie A1, w trzech sytuacjach: delegowania pracownika do innego państwa członkowskiego UE, EOG lub Szwajcarii,  czasowego przeniesienia wykonywania działalności na własny rachunek do innego państwa członkowskiego UE, EOG lub Szwajcarii, wykonywania pracy najemnej lub działalności na własny rachunek, w kilku państwach członkowskich UE, EOG lub Szwajcarii.

Więcej o:
zus zus radomsko konkurs zus dofinansowanie zus renta zus

Załączniki

Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE