Zostaw 1 procent podatku w powiecie radomszczańskim!

Zostaw 1 procent podatku w powiecie radomszczańskim! Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

Warto mieć choćby jednoprocentowy wpływ na to, jak zostanie wykorzystany nasz podatek. Starostwo Powiatowe rozpoczęło kampanię informacyjną zachęcającą mieszkańców do przekazania 1% podatku dochodowego organizacjom pożytku publicznego działającym na terenie powiatu radomszczańskiego.

- Mechanizm tzw. 1% dla organizacji pożytku publicznego jest częścią podatku dochodowego, który i tak musimy zapłacić. Warto więc mieć choć niewielki wpływ na to, w jaki sposób zostanie on wykorzystany. Jeśli zdecydujemy się, aby nasz 1% podatku został w powiecie radomszczańskim - wesprzemy tym samym działalność „naszych” Organizacji Pożytku Publicznego i będziemy mieć możliwość korzystania z bogatej oferty działań, którą na co dzień oferują organizacje z naszego najbliższego otoczenia – zachęca wicestarosta Jakub Jędrzejczak.

Mechanizm 1% pozwala nam świadomie zadecydować, na jakie konkretne cele chcemy przeznaczyć 1% naszego podatku. Od kilku lat procedura jest łatwa i prosta - nie trzeba już wypełniać wielu rubryk w formularzach, a wyliczonej kwoty samodzielnie wpłacać na konto organizacji.

Każdy, kto w terminie rozliczy się z Urzędem Skarbowym, może przekazać 1% należnego podatku wybranej organizacji pozarządowej o statusie organizacji pożytku publicznego. Wypełniając odpowiedni formularz PIT (po wyliczeniu, ile podatku będziemy musieli zapłacić w tym roku) w ostatnich rubrykach zeznania podatkowego należy wpisać nazwę organizacji i numer, pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym (w niektórych wypadkach, np. organizacji ogólnopolskich, konieczne jest wpisanie danych szczegółowych). Urząd Skarbowy, w terminie 3 miesięcy, jest zobowiązany do przekazania wskazanej organizacji równowartości 1% podatku dochodowego, pomniejszonej o koszty przelewu.

- Organizacje pozarządowe z terenu powiatu radomszczańskiego, uprawnione do korzystania z 1%, działają na rzecz osób niepełnosprawnych, pomagają dzieciom, osobom starszym i zmagającym się z długotrwałą chorobą. Z pieniędzy, które opp pozyskają od podatników w ramach 1%, w ciągu całego roku rehabilitowane są dzieci i osoby dorosłe, organizowane są imprezy kulturalne i sportowe oraz projekty edukacyjne. Wachlarz działań naszych organizacji jest niezmiernie szeroki, ale jedno jest pewne i nadzwyczaj istotne - wszystkie działają w słusznym celu. A skoro profil działalności lokalnych organizacji pozarządowych jest bardzo szeroki i zróżnicowany - jest w czym wybierać. Jeśli jeszcze nie wiesz, komu przekażesz swój 1 % podatku, zapoznaj się z wykazem uprawnionych organizacji pożytku publicznego – mówi starosta Beata Pokora.

Kampania informacyjna, rozpoczęta klika lat temu przez Powiatową Radę Działalności Pożytku Publicznego i Starostwo Powiatowe, promuje wśród mieszkańców powiatu wsparcie organizacji, które funkcjonują na terenie Powiatu Radomszczańskiego. Lokalne organizacje działają na bardzo różnych polach, dlatego przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z ich sprawozdaniami finansowymi i sprawdzić, na co przeznaczają pozyskane środki finansowe.

- Wspierając opp z terenu powiatu radomszczańskiego budujemy naszą lokalną tożsamość, a równocześnie dajemy przykład aktywności i odpowiedzialności obywatelskiej. Możliwość przekazania 1% należnego podatku to forma zaangażowania się w sprawy lokalne. To także forma podziękowania organizacjom za ich działalność, a jednocześnie konkretne wsparcie finansowe. Przekazany 1% podatku, z pewnością „zaprocentuje” i zdziała wiele dobrego dla wszystkich – mówi Jakub Jędrzejczak.

1% podatku, chociaż jednostkowo może wydawać się kwotą niewielką, umożliwia organizacjom realizację różnorodnych celów. Z pewnością wśród nich znajdą się takie, które są dla nas istotne i te, wobec których nie można przejść obojętnie. Na pewno warto to zrobić!

(info: Starostwo Powiatowe w Radomsku)

Więcej o:
radomsko powiat radomszczański 1 procent podatku organizacje pozarządowe kampania organizacje pożytku publicznego
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE