Zostań społecznym opiekunem grobu. Urząd Miasta w Radomsku przypomina o projekcie „Byli, odeszli, zostawili…”

Zostań społecznym opiekunem grobu. Urząd Miasta w Radomsku przypomina o projekcie „Byli, odeszli, zostawili…” Fot. UM Radomsko

Urząd Miasta w Radomsku przypomina o zainaugurowanym kilka lat temu projekcie „Byli, odeszli, zostawili…” w ramach którego można zostać społecznym opiekunem jednego z zabytkowych grobów.

Na Starym Cmentarzu w Radomsku jest wiele zabytkowych nagrobków, niektóre odnowione, na innych wyraźnie odcisnął się ząb czasu. Czasem to groby zasłużonych radomszczan, którzy przyczynili się do rozwoju naszego miasta, czasem zwykłych przeciętnych mieszkańców naszego miasta. Często ich potomkowie już nie żyją bądź dawno przenieśli się w inne miejsce w Polsce czy za granicą.

- W środę, w Dzień Wszystkich Świętych nie przechodźmy obojętnie obok tych grobów, zapalmy symboliczną lampkę, zatrzymajmy się na chwilę zadumy, zmówmy modlitwę. To historia naszego miasta... – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Radomsku.

Kilku lat temu Miasto Radomsko wspólnie z radomszczańskim oddziałem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami zainaugurowało projekt „Byli, odeszli, zostawili…”. Wyłoniono wówczas społecznych opiekunów tych grobów spośród m.in. radnych, dyrektorów instytucji, przedstawicieli Urzędu Miasta. Osoby te dbają o przydzielone groby, sprzątają, myją nagrobki, zapalają znicze.

- Przypominamy o akcji przed Dniem Wszystkich Świętych. Serdecznie zapraszamy do kontaktu radomszczan, którzy chcieliby się w nią włączyć – zachęcają urzędnicy.

Więcej o:
radomsko stary cmentarz radomsko zabytkowe groby wszystkich świętych projekt byli odeszli zostawili społeczny opiekun grobu
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE